Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Emzikli maske yaptı

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Tıp Fakültesi Hastanesince bebek ve çocuklarda ameliyat öncesi ebeveynden ayrılma dolayısıyla oluşan huzursuzluğu azaltmak, anestezi uygulamasını kolaylaştırmak, ameliyat sonrası beslenme sürecini hızlandırmak amacıyla "Yatıştırma ve Beslenme Fonksiyonlu Pediatrik Maske" geliştirildi.

Giriş Tarihi: 15.7.2014 16:53
SÜ Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İnci Kara, yaptığı açıklamada, bebek ve çocukların ameliyat öncesi maskeyi çabuk kabullenemediğini söyledi.

Yeni geliştirdikleri ve adını "Yatıştırma ve Beslenme Fonksiyonlu Pediatrik Maske" olarak belirledikleri buluşla, maskeye emzik monte ettiklerini belirten Kara, "Bu icadı, çocuğumdan yola çıkarak buldum. Maskenin iç kısmına yerleştirdiğimiz özel emzik sayesinde bebek ve çocuklar maskeye direnç göstermeyecek ve emzik sayesinde hastaya rahatlıkla anestezik gaz verilebilecektir. Maskeye adapte edilebilen emziğin teknik güçlüklerin pek çoğuna çözüm getirebilir durumda olduğunu düşünmekteyiz" dedi.

KLASİK MASKELER ÇOCUKLAR ÜZERİNDE TRAVMALAR YARATABİLİYOR

Kara, anestezi için bebek ve çocuklara anestezik gazların en sık maske yolu ile uygulandığını ifade etti. Ameliyat öncesinde bebeğin ve çocuğun huzursuzluğu genel anestezi uygulamalarında zorluklar meydana getirdiğini vurgulayan Doç. Dr. Kara, şunları kaydetti:

"Bebek ve çocukların yabancı oldukları bu maskelerin yüz bölgesine uygulanmasına çocuk hasta direnç gösteriyor. Hatta zaman zaman klasik maskeler, çocuklar üzerinde travma yaratabiliyor, psikolojik sorunlara neden olabiliyor. Yeni yapılandırılan maske ile bebek ve çocuğun kendi isteğiyle emziğini emerek maskenin yüze rahatça oturması sağlanabiliyor. Ameliyat sonrasında ise yoğun bakımlarda solunumsal tedavilerin uygulandığı bebek ve çocuklar, maskedeki emzik yardımıyla rahatlıkla beslenebilecek, tedaviye ara verilmek zorunda kalınmayacaktır. Bu da bebek ve çocukların tedavilerini hem kendileri hem de hekimleri için daha da kolaylaştıracaktır."

Maskenin kullanıcılara büyük kolaylık sağlayacağını düşündüklerine dikkati çeken Kara, patent başvurusu yaptıklarını ve tescil için onay beklediklerini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emzikli maske yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN