Gebe TV geliyor!

Giriş Tarihi: 15.7.2014

Bakanlık müjdeyi verdi. Eylülde önce internetten bir süre sonra da uydu üzerinden yayın yapacak 'Gebe TV' isimli kanal hamilelik sürecinde anne adaylarının en büyük destekçisi olacak

Sağlık Bakanlığı Türkiye'de ilk kez anne-bebek sağlığına ilişkin toplumsal farkındalığı artırmak için hamilelere özel televizyon kurdu. Eylül ayında yayına başlayacak olan Gebe TV'de anne karnında bebeğin gelişimi 250 ayrı video ile gün gün yayınlanacak. Gebe TV'de ayrıca erkeklere de 'babalık' eğitimi verilmesi hedefleniyor.

GÜN GÜN BEBEK GELİŞİMİ

Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürü Ömer Tontuş, önce internetten "gebetv.gov.tr" adresinden, bir süre sonra da uydudan yayın yapacak televizyonda, gebelik öncesi ve hamilelik dönemine ilişkin her türlü bilginin yer alacağını söyledi. Gebe TV'de, uzman hekimler, gebeliğe hazırlık, gebelik süreci ve doğumla ilgili görüşlerine yer verilecek. Ayrıca konuyla ilgili animasyonlar da gösterilecek. Her gebelik haftasıyla ilgili 7-8 video yer alacak. Hamileler 9 ay boyunca bu videolardan yararlanarak sürecin normal ilerleyip ilerlemediği konusunda kafalarındaki soru işaretlerini giderebilecekler. Tontuş, sadece anne adaylarını değil, baba adaylarını da bilgilendirmeyi amaçladıklarını ifade ederek, "Gebelik döneminde babalara düşen sorumluluklara yer vererek onları da bu sürece ortak etmeyi planlıyoruz. Bu projeyle gebelik öncesi, gebelik ve doğum sonrasında sağlıklı günler geçirmek adına fiziksel aktiviteden, sağlıklı beslenmeye, doğum çantasında bulunması gerekenlerden, aşılara, gereken tüm bilgi paylaşımını yapmayı hedefliyoruz" dedi.

ÖLÜMLER AZALACAK
Tontuş, Türkiye'de anne ölümlerinin yüz binde 15.4, bebek ölümlerinin ise binde 7.8'e kadar düştüğünü, bunun sağlık çalışanlarının gayreti ve sistemin geliştirilmesiyle başarıldığını kaydederek, "Bu oranların daha da aşağı çekilmesi için toplumsal farkındalığa ihtiyaç var. İşte Gebe TV, vatandaşlara yapılması gerekenlerle ilgili yol gösterecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gebe TV geliyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN