Aşırı şeker gözü bozuyor

Op. Dr. Hülya Bolu, Ramazan Bayramı'nın gelmesiyle birlikte tüketilen aşırı şekerin göz hastalıklarını da beraberinde getirdiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 26.7.2014 14:14

Bayram ziyaretlerinde sıklıkla ikram edilen çikolata, tatlı ve gazlı içecek gibi şeker değeri yüksek besinlerin diyabet hastaları için ciddi tehlike yarattığını söyleyen Op. Dr. Hülya Bolu, ölçüsüz tüketilen şekerli besinlerin diyabet hastalarını ve gizli diyabet riski taşıyan kişileri tehdit ettiğini vurguladı.

Özellikle diyabet hastalarını bayramda ölçülü beslenmeleri konusunda uyaran Op. Dr. Bolu, bayramda aşırı derecede tüketilen şekerli yiyeceklerin göz kanaması veya ödem oluşumu gibi belirtiler yaratabildiğini ifade etti. Hastaların kendilerine görme bozukluğu şikayetiyle geldiklerini ifade eden Bolu, 'Diyabet hastalarının çoğunda karşılaştığımız bu hastalık, hastada göz kanaması veya ödem oluşumu gibi belirtilerle baş göstermekte. Diyabet hastalığının başlamasından sonra 10 yıl içinde hastalık gözü de olumsuz yönde etkiliyor. Hasta veya hastalık riski taşıyan kişiler, şekerli yiyecekler ve içecekler tüketiminde doktorlarının vereceği perhizi mutlaka uygulamalılar' diye konuştu.

Hastalığın tedavi yöntemleri hakkında da bilgi veren Op. Dr. Hülya Bolu, 'Hastalığın tedavisinde hastanın durumuna göre lazer veya göz içi ilaç uygulaması yöntemlerini kullanıyoruz. Hastalık geri dönüşü olmayan bir hastalık olduğu için tedavi hastalığın seyrini yavaşlatıyor. Bunun için ameliyat veya göz içi ilaç uygulaması tedavisi gören hastaların uzman doktorlar tarafından verilecek perhiz listesine de harfiyen uymaları gerekiyor' dedi.

Diyabet hastalığının dünyada körlüğe en çok sebep olan hastalıkların başında geldiğini hatırlatan Bolu, diyabet hastalarının şekerli besinlerin tüketiminde ölçülü olmaları gerektiğini de sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aşırı şeker gözü bozuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN