Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tatlının yanına diş fırçası koyun

Giriş Tarihi: 28.7.2014

Diş hekimlerinin bayram ziyaretlerinde şeker tüketimi konusunda bir önerisi var: Misafire verilen ikramın yanına su ve diş fırçası koyun

Adı üstünde; Şeker Bayramı. Sofralarımız baklavalar, böreklerle dolacak, çocuklar gün boyu şeker ve çikolatayla bayram kutlaması yapacak. 3 günde tüketilen şeker ve tatlı miktarı, elbette en çok dişleri etkileyecek. "Dişleriniz şeker kurbanı olmasın" diyen Diş Hekimi Dr. Nihat Tanfer, Şeker Bayramı'nda dişleri korumanın yöntemlerini şöyle anlatıyor: Bayramda bolca tüketilen tatlı ve hamurlu gıdaların en önemli dezavantajı, ağızda çürük yapıcı mikroorganizmaların beslenmeleri için uygun bir alan oluşturması ve diş eti hastalığına zemin hazırlayan bir oluşum yaratması. Bayramda aşırı şeker tüketilmesi ağzın içinde asidik bir ortam yaratır. Daha doğrusu şekerli gıdalar dişlerin yüzeyine, özellikle de mine tabakası üstüne yapışarak, karbonhidrat moleküllerinin birikmesine yol açar. Diş üstüne biriken şekerli kalıntılar, kolaylıkla asitlenmeye sebep olduğu için de, dişlerde hızlı bir çürümeye yol açar. Gün içinde tatlı yedikten sonra diş fırçalama şansınızın bulunmadığı yerlerde, en azından ağzımızı su ile çalkalamak çok doğru bir davranış olacaktır. Bayram Konuklarına diş fırçası armağan etmek ikram edilen tatlı ve şekerlerin yanına bir bardak su eklemek çözüm olabilir. Tatlıdan sonra bir parça havuç ve salatalık yemek de faydalı. Havuç fazla çiğneme gerektirdiği için, şeker kalıntılarını temizlemeye yardım ediyor.

'İKRAM EDİLENİN YARISINI YİYİN'
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, ramazanın ardından gıda tüketiminde aşırıya kaçılmaması uyarısında bulundu. İstanbul Bahçeşehir'deki evinde Anadolu ajansı'na konuşan Müezzinoğlu "Bayramda sağlık için kahvaltıdan sonra olabildiğince su ve sulu gıdalar tüketilmeli ve sunulan ikramın yarısı yenilmeli" dedi. Ramazan Bayramı'nın bir diğer adının Şeker Bayramı olduğunu ifade eden bakan "Şeker Bayramı, sağlık açısından çok doğru bir isimlendirme değil. Şeker Bayramı, şeker tadında mutlu olunması, temennisi için kullanılabilir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tatlının yanına diş fırçası koyun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN