Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanserden ölümleri azaltıyor

Giriş Tarihi: 7.8.2014 17:41 Güncelleme Tarihi: 7.8.2014 17:43

Her gün alınan aspirinin, kolon ve mide kanserinden ölüm olasılığını azaltabileceği bildirildi.

Queen Mary Üniversitesi'nde görevli bilim adamları tarafından yapılan ve sonuçları "Annals of Oncology" dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde, aspirin kullanımının faydaları ve zararlarının araştırıldığı yaklaşık 200 çalışmanın incelendiği belirtildi.

Her gün alınan aspirinin, sigarayı bırakmak ve obeziteyi azaltmaktan sonra kanserle mücadelede en önemli etken olabileceğini belirten bilim adamları, İngiltere'de 50 yaş üzerinde herkesin, 10 yıl süresince her gün aspirin alması durumunda, gelecek 20 yılda 122 bin ölümün önlenebileceğini öngördü.

Bilim adamları, iç kanamaya yol açabilen aspirinin, mutlaka doktora danışılarak kullanılması uyarısında da bulundu.

Araştırmada, her gün aspirin kullanımının, kolon, mide ve özofajiyel kanserlerden ölüm vakalarını, yaklaşık yüzde 30 ila 40 oranında azalttığı gözlendi.

Bilim adamları, ilacın, meme, prostat ve akciğer kanserlerinden ölüm oranını azalttığı konusunda ise daha zayıf ve değişken bulguların elde edildiğini açıkladı.

Araştırma, kişilerin aspirinden fayda sağlamak için en az 5 yıl boyunca ilacı kullanması gerektiğini ortaya koyarken, araştırma ekibinin lideri Profesör Jack Cuzick, 50 yaş ve üzerinde sağlıklı herkesin, 10 yıl boyunca her gün düşük dozda (75 mg) aspirin alması tavsiyesinde bulundu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanserden ölümleri azaltıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN