Hastalıkları kovan şifa mantar

Bir lezzet harikası ve halk ilacı olarak insanoğlu tarafından kullanılan mantarların bileşenleri, aslında yüzlerce minyatür ilaç fabrikasını bünyesinde barındırıyor. Mantarlar, pek çok hastalığa çare oluyor

Giriş Tarihi: 7.8.2014
Anti-kanser tedavisi olarak kullanılan mantarlarda son zamanlarda yapılan çalışmalarda büyük yenilikler meydana gelmiştir. Çok eski zamanlardan beri mantarlar pratikte bir lezzet harikası ve halk ilacı olarak insanoğlu tarafından değerli kılınmıştır. Son on yılda mantar, ilaç potansiyelinde Batı'da da büyük ilgi görmeye başlamıştır. Mantarın başlıca tıbbi kullanım alanları; kanser tedavisi, antioksidan, antidiyabetik, immünomodülator, böbrek koruma ve tedavisi, hipokolesterolemik (kolesterol düşürücü), antialerjik, anti-mikrobik ajanlar olarak şimdiye kadar keşfedilmiştir.

TÜMÖRLERİ ERİTİ YOR
Kansere karşı başarı sağlayan mantar cinsleri; Phellinus, pleurotus, agaricus, ganoderma, clitocybe, antrodia, trametes, cordyseps, xerocomus, calvatia, schizophyllum, flammulina, suillus, inonotus, inocybe, funlia, lactarius, albatrellus, russula, fomes'dir. Anti-kanser bileşikleri olarak kanser tedavisinin her safhasında yardımcı olurlar. Örneğin anti-anjiyogenetik dediğimiz kansere giden damarları bağlayıcı etkisi ve tümör erimesinin sağlanması gibi... İmmün baskılanması ve tümör erimelerinin kontrol altına alınmasında da önemli rol oynamaktadırlar. Bu güncellemeler tedavileri geliştirmede son derece önemlidir. Bunlar kanser tedavilerinin gelişiminde olan son bulgulardır. Mantar özü, anti-tümör ile ilgili olarak dünya genelinde çeşitli araştırma grupları tarafından değerlendirilmektedir.

ETKİLERİ TARTIŞILMAZ

Mantarlar kendilerine özgü tat ve lezzeti için eski çağlardan beri dünya çapında gurme mutfağı olarak kabul edilmiştir. Son zamanlarda birçok mantar türünün mucizevi biyolojik özelliklere sahip olduğu ve bileşenlerinin yüzlerce mantar üreten minyatür ilaç fabrikaları olduğu keşfedilmiştir. Oriental tıpta kullanımın uzun bir geçmişi bulunmaktadır. Sağlıkta efsanevi etkileri vardır. Mantarlar; antioksidan, antimikrobiyal, kardiyovasküler, anti-inflamatuvar ve anti-kanser etkilere sahiptir. Yeni yapılan çalışmalarda, yeni nesil biotherapeutic mantarlar olarak tanıtılmaktadır. Kanser ölümleri dünya çapında önde gelen ölüm nedenlerindendir. Anti-kanser ilaçları hedefe yönelik ve daha az toksik tedavi yaklaşımları amaçlamaktadır. Bu bağlamda, anti-kanser özellikleri ve bunların aktif bileşenleri ile bazı değerli mantarlar büyük ilgi konusudur. Birçok klinik kanser tedavisinde tıbbi mantar ekstreleri içeren prepatlar kullanmanın faydaları değerlendirilmektedir. Mantarlar; bulantı, kemik iliği baskılanması, anemi ve immün baskılanmasını azaltmak gibi kanserin yan etkilerinden korumaktadır. Ayrıca kemoterapi ve radyasyon tedavisinde tamamlayıcı olarak bilinir. Son zamanlarda anti-tümör maddeler dahil olmak üzere biyoaktif molekülleri ile bir dizi farklı mantarlar tespit edilmiştir.

BAZI MANTARLAR İLACA DİRENÇLİ KANSER TEDAVİSİNDE ETKİLİ OLUYOR
Mantarlarda ; biyoaktif bileşikler, polisakkaritler, protein, yağ, glikositler, alkoloidler, uçucu yağlar, tokoferoller, fenolik bileşikler, flavonoidler, karotenoidler, folatlar, askorbik asit, enzimler ve organik asitler bulunur. Anti-kanser potansiyeli mantarlar; aktif bileşenler, lentinan, krestin, hispolon, lektin, kalkalin, illudin S, psilocybin hericium ve HPA, HPB, ganoderik asit, schizophyllan ve laktazlardır. Polisakkaritler; antitümör ve immünmodüler özellikleri ile bilinen en iyi ve en güçlü mantar kökenli maddelerdir. Hispolon, güçlü neoplastik özelliklere sahiptir ve kemoterapi sitotoksitesini artırdığı bilinmektedir. İddiaları destekleyecek bilimsel araştırmalar son yıllarda ivme kazanmıştır. Bazı mantarlar ilaca dirençli kanser tedavisinde etkili bir araç olarak gösterilmektedir. Yapılan bu çalışmalarda; tıbbi mantarlar tarafından indüklenen mekanizmaların altında yatan kemik erimeleri belirtilmiştir. Glukoz, özellikle ekmek kabuğunda ve mantarlarda bulunur. Lenfoma, lösemi, malign neoplazmı, kolon kanserlerinde çok faydalıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hastalıkları kovan şifa mantar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN