Tümör tedavisinde yeni yöntem

Giriş Tarihi: 7.8.2014 17:33

Kanadalı doktorlar, bir hastanın kalça bölgesindeki iyi huylu tümörü, ameliyatsız ve radyasyonsuz almayı başardılar.

Toronto'daki SickKids Çocuk Hastanesi'nde gerçekleşen operasyonda, 16 yaşındaki Jack Campanile isimli gence HİFU(High İntensity Focused Ultrasound) denilen Yüksek Yoğunluklu Odaklı Ultrason uygulayan Dr. James Drake ve ekibi, 4 hafta süren tedavi seansı sonunda başarılı sonuca ulaştı. Kuzey Amerika'da ilk kez gerçekleştirildiği açıklanan operasyonda, MR cihazı kullanan doktorlar, ısıyla indüklenen ultrason dalgalarını, tümör üzerine odakladılar.

Hastanenin aynı zamanda Nöroşirurji Bölümü Başkanı da olan Dr. James Drake, sistem üzerinde 3 yıldır çalıştıklarını söyledi. Jack Campanile'e ameliyat korkusu nedeniyle bu tedaviyi teklif ettiklerini açıklayan Dr. James Drake, "Kesinlikle radyasyon kullanılmayan ve hiçbir yan etkisi olmayan bir sitem. Araştırmacılarımız, bu sistemi rahim fibroidlerinde ve kemik tümörlerinde kullanmaya hazırlanıyor. Bu sistemin pediatrik tedavide de önemli katkıları olacağını umuyoruz" dedi.

Dr. Drake, uygulamanın beyin gibi açık operasyonlar bakımından hassas ve riskli bölgeler için de çok büyük tedavi kolaylıkları sağlayacağını söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tümör tedavisinde yeni yöntem
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN