Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Düzenli aspirin kanser riskini azaltıyor

Giriş Tarihi: 8.8.2014

İngiltere'deki araştırmada aspirin kullanımının bağırsak, mide ve yemek borusu kanserini yüzde 30 ile 40 arasında azalttığı belirtildi. Uzmanlar "Fayda görmek için aspirini en az beş yıl kullanın" dedi

Bilim insanları İngiltere'de 50 yaş üstündeki her kişinin 10 yıl boyunca aspirin kullanması durumunda yirmi yılda 122 bin daha az ölümün gerçekleşeceğini belirtiyor. Uzmanlar aspirinin iç kanama yapabileceğinden ötürü kullanılmadan önce doktor tavsiyesi alınması konusunda uyarıyor. Londra'daki Queen Mary Üniversitesi'nin hazırladığı rapor kanser vakalarını inceliyor. Bilim insanları araştırma kapsamında aspirin alınmasının faydalarını ve zararlarını kapsayan 200 çalışmayı inceledi. Aspirin kullanımının bağırsak, mide ve yemek borusu kanserini yüzde 30 ile 40 arasında azalttığı belirtildi. Hatta değişken bazı vakalarda aspirin; göğüs, prostat ve akciğer kanserinden ölümleri de azaltıyor. Araştırma aspirinin faydasını göstermesi için en az beş sene kullanılması gerektiğini belirtiyor. Queen Mary Üniversitesi'nden Prof. Jack Cuzick 50 yaş üzerindeki kişilerin 75 mg. gibi düşük düzeyde aspirini 10 yıl boyunca düzenli kullanmasını tavsiye ediyor.

YAN ETKİLERE DİKKAT
Uzmanlar 60 yaşındaki bin kişinin 10 yıl boyunca aspirin kullanması durumunda kanser vakalarında şöyle bir değişim öngörüyor: 16 kanserden ölümün azalması. 1 kalp krizinden ölümün azalması. 2 iç kanama nedeniyle ölümün artması. Aspirinin bazı ciddi yan etkileri olduğuna dikkat çeken Prof. Cuzick, "Buna rağmen sigarayı bırakmak ve kilo vermekten sonra aspirin kullanmak kanser oranlarını azaltmada en etkili yöntem" diyor. İç kanama yüzünden uzmanlar aspirinin sadece 10 yıl boyunca kullanılmasını öneriyor. Aspirinin beyin ve mide kanaması riskini arttırdığı biliniyor. Diğer kan inceltici ilaçları kullananlar ile sigara ve içki kullanan kişilerin aspirinin olumsuz yan etkilerine daha çok maruz kalacağı belirtiliyor. Aspirinin kanseri nasıl önlediği ise tam olarak bilinmiyor. Fakat uzmanlar iltihabı azalttığını ya da hastalığın yayılmasına neden olan kan hücrelerini etkilediğini düşünüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Düzenli aspirin kanser riskini azaltıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN