Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Önemli mantarların şifalı etkileri

Yapılan çalışmalar, mantarların pek çok kanser türünde etkili olduğunu kanıtlıyor. Bazı tür mantarlar tümörün erimesini sağlarken, bazıları da hücrenin çoğalmasını engelleyerek tedaviye katkı sağlıyor

Bu haftaki yazımda sizlerle mantarları ve kanser üzerindeki etkilerini paylaşacağım:
SHIITAKE: Lentinan ihtiva ettiğinden lösemi hücre çoğalmasını bastırarak betaglukan üretmektedir. Bu mantar hücre çoğalmasını azaltmaktadır. Aynı zamanda shiitake mantarı tümörün hücre siklüsünde G1, G2, G0 fazlarla tanımlanır. Bu fazlarda G1 fazını shiitake mantarının durdurduğu gösterilmiştir.
MAITAKE: Maitake, bağışıklık hücrelerindeki azalmayı kontrol ederek antikanser ajanı olarak sisplatin etkinliğini artırmada etkilidir. Maitake'nin kök uzantıları ve polisakkarit bileşiklerinin, mide kanserinde antikanser ilacı ile beraber kullanıldığında hücre erimesini artırdığı ve hücre çoğalmasını azalttığı yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.

TÜMÖRÜ BASKILIYOR

RAISHI: Kanser tedavisinde antitümör etkiye sahiptir. 2010'da yapılan çalışmada, kemoterapi ve radyoterapi tedavisinde antikanser tedaviye sahip olduğu gösterilmiştir. Mide kanserinde; kanser hücre çoğalmasını engellediği, gendeki bozuklukları düzenlediği, kolon kanserinde etkili olduğu, tümör erimesini sağladığı gösterilmiştir. Yine 2010'da yapılan bir çalışmada, lenfosit lösemide antitümör testinde kanser üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Akciğer kanserlerinde tümörü baskılayarak önemli ölçüde daha az hücre kanser kolonileri kurduğu gözlenmiştir.
HERICIUM ERINACEUS: Antitümör etkisi olan immünomodülatördür. İmmün sistemini düzenleyen bir mantardır. Kolon kanseri hücrelerinin çoğalmasını engeller. Tümör nekröz faktörü dediğimiz kanda bulunan ve immün sistemini güçlendiren bu doğal hücrelerin etkinliğini artırır. Bunun dışında enflamasyona karşı etkisi de gösterildiğinden, yine kanserden korunmada rolü olduğu vurgulanmaktadır.

LÖSEMİDE ETKİLİ OLUR

CORDYSEPS: İmmün sistemi güçlendiren bir mantar çeşididir. Biyoaktif bileşikleri insan kanser hücrelerine karşı etkilidir. Hepatoma (karaciğer kanseri), kolon ve prostat kanserlerinde etkilidir. Fare beyni ve karaciğer bölgelerinde yapılan çalışmalarda etkili olduğu, lösemik farelerde aktivasyonu azalttığı, anti tümör etkisine sahip olduğu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Özellikle insan lösemi hücrelerinde etkili olup çoğalmasını durdurduğu çalışmalarla gösterilmiştir.
CALVATIA UTRIFORMIS: Mide kanserinde önemli rol oynayan bu mantarın, helikobakteripylori'yi azalttığı gösterilmiştir.
COPRINUS COMATUS: 2008 yılında yapılan çalışmada; prostat ve meme kanserinde faydalı olduğu gösterilmiştir.

BİRÇOK KANSER TÜRÜNDE KORUYUCU ETKİ GÖSTERİP TEDAVİYİ DESTEKLİYOR

Corlolous versicolor, hindi kuyruk mantar ya da mantar bulutu olarak adlandırılır. Birçok kanser türüne karşı antitümör özelliğe sahiptir. Versicolor özleri, prostat kanserinde koruyucu tedavi olarak kabul edilmektedir. Buna göre hormona dirençli prostat kanserinde kanserin ilerlemesini durdurmuştur. Birçok kanser hücresinde; özellikle mide, kolon, akciğer, lösemi ve lenfomalarda tümörün yavaşlamasını sağladığı hayvan çalışmalarında gösterilmiştir. Meme kanserine etkisi bulunmuştur. Ayrıca meme kanserine karşı koruyucu olarak kullanılmaktadır. Bu mantar polisakkaritleri, insan karaciğer kanserlerinde incelenmiş ve kanser hücrelerini azalttığı gösterilmiştir. Yine son zamanlarda kolon kanserinde koruyucu ve polip oluşumunda önleyici etkisi belirtilmektedir. Tıbbi mantarlar, yararlı biyoaktif bileşiklerin bolluğu sayesinde bugünün ilaç endüstrisinin büyüyen bir kesimini temsil eder. Farklı kültürler arasında kullanımı uzun bir geçmişe sahip olsa da, bilimsel araştırmalar tarafından desteklenmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önemli mantarların şifalı etkileri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN