Yazın kalbi sıkışanlar bu uyarılara dikkat!

Hava sıcaklıklarının artması, özellikle kalp hastaları açısından bazı riskleri de beraberinde getiriyor.

Giriş Tarihi: 14.8.2014 16:48 Güncelleme Tarihi: 14.8.2014 16:52

Sıcak ve bunaltıcı havalarda pek çok kişi, havanın kendisini bunalttığından ve göğüs kafesine baskı yaptığından şikayet ediyor. Ancak bir dizi önlem alarak bu dönemi sağlıklı bir şekilde atlatmak mümkün.

Memorial Hizmet Hastanesi Uz. Dr. Dilay Karakozak, yaz aylarında kalp sağlığını korumanın yolları hakkında bilgi verdi.

SICAK HAVALARDA HİPERTANSİYON VE KALP HASTALIĞI OLANLAR DİKKAT ETMELİ

Mevsim geçişleri, sağlıklı oldukları kabul edilen bireylerde dahi birtakım değişikliklere neden olmaktadır. Uzun süren ve kondisyon olarak güçsüz kalınan kış aylarından sonra yaz mevsimine geçişte kalp yetersizliği, kapak hastalığı, hipertansiyonu ve kalp damarlarında hastalıkları olanların çok dikkatli olmaları gerekmektedir.

HUZURLU BİR YAŞAM TARZI VE YÜKSEK MORAL KALP KRİZİ RİSKİNİ AZALTIR

Yaz ayları, kalp hastaları için yaşam tarzlarına dikkat ettikleri takdirde kış aylarına göre daha az risklidir. Yaz mevsiminin getirdiği yüksek moral, kalp hastaları için açık alanda gerilimden uzak yaşamaları avantaj sağlamaktadır. Kış aylarının soğuk havalarında yaşanan, damarlarda spazm gelişme riski ortadan kalkmaktadır. Ancak yazın getirdiği bu rahatlık, beraberinde birçok riski de getirmektedir.

İDRAR SÖKTÜRÜCÜ İLAÇ KULLANAN HASTALARIN YETERLİ MİKTARDA SIVI ALMALARI ÖNEMLİ

Sıcaklarla birlikte havada nem oranı da artmaktadır. Bu da su ve minerallerin kaybına yol açmaktadır. İdrar söktürücü ilaç kullanan hastalar, buna çok dikkat etmeli ve yaz başlangıcında doktoru ile görüşerek bu ilaçların dozunu ayarlamalıdır. Terlemeyle birlikte vücutta kaybolan sıvı, kan akışkanlığında azalma ve koyulaşmaya neden olmaktadır. Sıcak ortamda, kendini soğutmak amacıyla kan, cilde hücum etmektedir. Kalbin aşırı çalışması; istenmeyen kalp krizi, ritim bozuklukları ve ani hastaneye yatmayı gerektirecek kalp yetersizliğine yol açabilmektedir

SU İHTİYACININ DENGELENMEMESİ KALP YETERSİZLİĞİ NEDENİ

Yaz meyve ve sebzelerinden doğru yaralanmak gerekmektedir. Bunlar bol su ve mineral hatta antioksidanlar içerdiklerinden kalp hastaları içinde çok yararlıdır. Sağlıklı bireyler içinde geçerli olan bol su içimi kalp hastaları içinde geçerlidir. Günde 2-2,5 lt sıvı tüketilmelidir.

GÜNEŞİN ETKİSİNİN AZALDIĞI SERİN SAATLERDE YAPILAN EGZERSİZ KALP SAĞLIĞINI KORUR

Egzersiz, kalp hastaları için önerilen başlıca tedavi unsurlarından birisidir. Önerilen egzersizlerin başında gelen yürüyüş için elverişli zaman sıcak yaz aylarında serin saatlerde olmalıdır. Bu da sabah serin saatler veya güneşin etkisinin azaldığı akşamüstü saatleridir. Aşırı efordan, özellikle sıcak saatlerde kaçınılması gerekmektedir. Her bireyin egzersiz kapasitesi ve hastalığı farklı derecelerde olduğundan egzersizin ölçüsü, doktor ve hasta görüşmesi sonrasında belirlenmelidir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yazın kalbi sıkışanlar bu uyarılara dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN