Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hazır noodle'lar kadınlarda kalp riskini tetikliyor

Giriş Tarihi: 25.8.2014

Uzakdoğu mutfağından çıkma ve erişteye benzeyen hazır noodle'ı haftada 2 kereden daha sık yemek, kalp ve diyabet gibi hastalıklara yakalanma riskini katlıyor

Uzakdoğu mutfağından çıkan ve dünyanın dört bir yanına yayılan erişte benzeri 'noodle' üzerinde araştırma yapan bilim insanları, hazır satılan noodle severleri uyardı. Son yılların en popüler lezzetlerinden noodle'ı hazır tüketen kadınlar; kalp hastalıkları, felç ve diyabet gibi sorunlarla karşılaşabilir. ABD'deki Baylor ve Harvard Üniversitesi'nden bilim insanları, noodle'ın en çok tüketildiği ülkelerden biri olan Güney Kore'de 11 bin kişiyi inceledi. Araştırmaya göre, haftada 2 kez hazır noodle yediğini söyleyen kadınların 'metabolik sendrom'a yakalanma riski, diğer deneklerin tam 2 katı.

AZAR AZAR YENMELİ
'Metabolik sendrom'a yakalananların vücutları enerji kontrolünü sağlayamıyor, dolayısıyla kişide yüksek tansiyon, yüksek kolesterol gibi durumlar baş gösteriyor. Bu sorunlar da şeker hastalığı ve kalp hastalıklarını tetikliyor. Uzmanlar, spor yapan ya da dengeli beslenen kadınların bile haftada 2'den fazla hazır noodle tüketmemesi gerektiği konusunda uyarıyor. Anadolu mutfağındaki erşitenin bir benzeri olan noodle'ın doğal yollarla üretildiği ve saklandığı takdirde böyle bir risk taşımayacağını bildiren New York Üniversitesi'nden Lisa Young, "Hazır noodle'ı da bir defada az az ve sebze eşliğinde tüketmek, riski azaltacaktır" diyor. Erkeklerde noodle tüketimiyle, kalp hastalıkları arasında doğrudan bir ilişki saptayamayan araştırmacılar, yine de hazır gıda yiyen herkesi uyarıyor. Zira hazır gıdaların raf ömrünü uzatmak için birçok firma şeker, tuz ve kimyasal bileşenler kullanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hazır noodle'lar kadınlarda kalp riskini tetikliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN