Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ginseng kanser riskini azaltıyor

Giriş Tarihi: 28.8.2014

Dünyada bilinen en eski bitkisel ilaçlardan biri olan ginseng; hem gençlik toniği, hem de kanserlere karşı koruyucu olarak kullanılıyor

Ginseng yüzyıllardır diyabet, yaşlılığı durdurmak ve vücut direncini artırmak amacıyla kullanılıyor. Ginseng (ren shell) bitkisinin kökü, erkeğin vücuduna benzediği için 'erkeğin kökü' anlamına gelir. Kökü, her yıl sadece bir yumru verdiğinden fiyatı oldukça pahalıdır. Bu yüzden de ticari satışta saflığı bozulmuş ve dozu seyreltilmiştir. Yapılan bir araştırmada, 64 ürünün 38'inin (yüzde 60) değersiz ucuz otlarla harmanlanmış olduğu ortaya çıkmıştır. Standart ürünler 'Yüzde 5 ila 7 oranında ginsenoid içeriyor' diye etiketlenmektedir; bu da 5-6 yaşındaki bitkide biriken ginseng miktarına eşittir.

ERKEKLERE ÖNERİLİR
Çin tıbbında ginseng; 40 yaş üstü erkeklere özellikle önerilir. Almanya'da Asya ginsengi; canlandırma toniği olarak yorgunluk ve konsantrasyon bozukluğuna karşı kullanılır, iş kapasitesini artırır. Ayrıca nekahat dönemlerinde önerilmektedir. Yun TK. ve arkadaşlarının, 1995 yılında bin 810 hasta üzerinde gerçekleştirdikleri çalışmalarda, ginsengin kanser riskini azalttığı saptanmıştır. Gene Int J Epidemiol'ün 1998'de yayımladığı, 40 yaş ve üzeri 4 bin 600 kişiyi kapsayan çalışmada da ginseng tüketenlerin, tüketmeyenlere göre tüm kanser türlerine karşı taşıdıkları riskin azaldığı ortaya çıkmıştır.

GENÇLEŞTİRİYOR

Ginseng; kanserden korunma, diyabet, yaşlılığı geriletme, iktidarsızlık, enerji toplamanın yanı sıra enfeksiyonlara karşı etkilidir. Pıhtılaşmaya karşı ilaçların etkisini aleyhe çevirebilir. Prostat dışı hormona duyarlı kanserlerde kullanılmamalıdır. Panax ginseng ekstreleri; en az yüzde 2 ila 7 arası ginsenoid içerecek şekilde uygulanmalıdır.

UYKU HALİ VE SİNİRLİLİK YAPABİLİYOR
Sibirya ginsengi, geleneksel olarak yıllar boyunca kullanılmıştır. Aktif bileşenlerinin, çeşitli eleutherosidler ve polisakkaritleri içerdiği düşünülmektedir. Bitkinin istenmeyen etkileri arasında uyuklama, taşikardi, sinirlilik ve olası hipoglisemi yer alır. Teorik ilaç etkileşimleri; kafein, insülin ve hipoglisemikleri içermektedir. Sibirya ginsenginin, teknik olarak bir ginseng türü olmamakla birlikte, Asya ve Amerikan ginsengi ile karşılaştırılabilir etkilere sahip olduğu düşünülmektedir. Bitkinin kesin etki mekanizması henüz belirlenmemiştir. Kullanırken mutlaka doktora danışmak gerekir.

KULLANIMI:
Kemoterapinin yan etkilerinden korunmaya, immün sistemin (bağışıklık) desteklenmesine yardımcı olur; güç verir ve dayanıklılık sağlar. Ancak taşikardi, baş ağrısı ve hipoglisemi yapabilir. Kafeinle kullanıldığında sinirliliğe ve uykusuzluğa yol açan bir etkiye sahip olabilir. Hipertansiyonlu hastaların kesinlikle ginseng kullanmamaları gerekir.

DİYABET İLE KANSER TEDAVİSİNDE ETKİLİ
Amerikan ginsenginin büyük bölümü ABD'nin kuzeybatı bölgesi ve Kanada'da yetiştirilir. Bitki; atletik performans, güç ve dayanıklılığı artırmada diyabet ile kanser tedavisinde kullanılır. İçeriğindeki ginsenosidler veya panaksosidler olarak da bilinen saponin glikozitlerinin Amerikan ginsenginin etkilerinden sorumlu olduğu düşünülmekle birlikte, bu konuyu inceleyen laboratuvar ve klinik çalışmaları oldukça sınırlıdır.

İNSÜLİNİ DÜŞÜRÜR
Amerikan ginsengi insülin ve kan şekerini düşürür. Ancak damardaki kanın pıhtılaşmasını önlemek amacıyla kullanılan ilaçların etkilerini tersine çevirir. Sınırlı sayıdaki veriler, Amerikan ginsenginin diyabetiklerde şeker kontrolünü iyileştirebileceğini gösterir. Etki mekanizması bütünüyle bilinmemekle birlikte, Amerikan ginsenginin etkilerinden ginsenosidlerin sorumlu olduğu düşünülmemektedir.

KULLANIMI:
Kanserden korunmada ve kanser tedavisinde, diyabette, güçlülük ve dayanıklılık elde edilmesinde kullanılır. Ağızdan alınan ekstreleri mevcut değildir. Kökün tozu; günde bir ila üç kez kullanılır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ginseng kanser riskini azaltıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN