Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yüksek nem astım nöbetlerini tetikliyor

Yaz aylarında maruz kaldığımız sıcak hava ve yüksek nem, astım bulgularının ortaya çıkmasına neden olan faktörler arasında yer alır.

Giriş Tarihi: 28.8.2014 16:06

Astım hastaları için havadaki en uygun nem miktarının yüzde 30 ile yüzde 50 arasında söyleyen KadıköyŞifa Sağlık Grubu Ataşehir Hastanesi uzman Dr. Cengiz Şen, yaz aylarında yaşanan yoğun nem miktarı sebebiyle astım nöbet sıklığının arttığını belirtiyor.

Astım hastalığı; akciğerlerimizdeki hava yollarının tıkanmasıyla meydana gelen ve nefes darlığına yol açan bir rahatsızlıktır. Bu tıkanmaya infeksiyonlar, alerjik maddeler, bazı besin ve ilaçlar, reflu hastalığı gibi birçok etken neden olabileceği gibi, soluduğumuz havanın kirlilik derecesi, ısısı ve nem oranı da sebep olabilmektedir.

Bu nedenle yaz aylarında;

Sıcaklığın ve nemin fazla olduğu saatlerde dışarıda olmamak ve bu saatlerde yorucu fiziksel aktivitelerden sakınmak

Klimalı ortamlarda kalarak sıcaklığın ve nemin uygun şartlarda olmasını sağlamak.. Astımlı olgular için ortamdaki havanın en uygun nem miktarı yüzde 30-50 arasıdır."

Klima kullanımında özellikle ortam sıcaklığının fazla soğutulmamasına, klimanın direkt kişin üzerine hava akımı vermemesine ve klima filtrelerinin düzenli olarak temizlenmesine dikkat edilmesi gerekir. Aksi halde klima zarar verebilir.

Küf sporları ve ev tozu akarları yüksek nemli ortamlarda artmaktadır. Bu konuda yüksek hassasiyet gösterilmelidir.

- Astım hastası olanların tatil için seçtiği konaklama yerlerinde halı kaplı olmayan odaları tercih etmesi gereklidir. Antialerjik yatak kılıfı kullanılması ev tozu akarı maruziyetini azaltacağı unutulmamalıdır.

- Yaz aylarında sıklıkla kullanılan ve özellikle klor ile dezenfekte edilen havuzlar, klor duyarlığı olan astım hastalarında nefes darlığına yol açabilmektedir.

- Mutlaka yeterince sıvı alınmalı ve düzenli olarak kullanılan astım ilaçlarına sizi takip eden doktorunuzun önerileri doğrultusunda devam edilmelidir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüksek nem astım nöbetlerini tetikliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN