Türkiye'nin en iyi haber sitesi

THY'de Ebola önlemi

Giriş Tarihi: 9.9.2014 12:07

Batı Afrika'daki Ebola salgını nedeniyle Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü, Türk Hava Yolları (THY) ve havalimanlarında sağlık tedbirlerini artırdı.

Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürü Hüsem Hatipoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Batı Afrika'da ortaya çıkan Ebola salgınının ölüm vakalarını hızla artırdığını söyledi.

Salgının önleme çalışmalarına rağmen hastalığın yayılma hızının denetim altına alınamadığına dikkati çeken Hatipoğlu, Ebola tehlikesine karşın Birleşmiş Milletler'in de devreye girdiğini bildirdi.

Hatipoğlu, Gine, Liberya , Sierra Leone ve Nijerya'da yoğun olan Ebola hastalığı için uluslararası giriş noktalarında tedbirler alındığını belirterek, şöyle konuştu:

"Aldığımız bu tedbirler sayesinde Ebola tehdidini sınırlarımız dışına çıkarttık. Ülkemizi öldürücü Ebola virüsünden daha iyi koruyabilme adına; Türk Hava Yolları ve Genel Müdürlüğümüz ortak bazı kararlar aldı ve uygulamaya geçildi. Bu kapsamda; THY ve havalimanı çalışanlarına Ebola hastalığı hakkında bilgilendirme yapıldı. Skylife dergisinde Ebola hastalığı metni, Türkçe, İngilizce ve Fransızca olarak yayınlanmaya başlandı. Kabin ekibi yolcuları uçağa kabul ederken ve uçuş boyunca hastalık belirtileri gösteren yolcu olup olmadığını gözlemleyecektir. Ebola birinci uçak içi anonsu kalkıştan sonra servis öncesi yapılacaktır. Kabin ekibi, servis boyunca eldiven kullanacak ve eldiveni kirlendikçe değiştirecektir."

HASTALIK ŞÜPHESİ BULUNAN YOLCUYA ANINDA MÜDAHELE

Hastalık şüphesi olan yolcu tespit edildiğinde kokpit ekibi tarafından operasyon çağrı merkezine anında bilgi verileceğini anlatan Hatipoğlu, olası tehdide karşı alınacak önlemler hakkında şu bilgileri verdi:

"Kabin içi uygun olduğu takdirde hastalık şüphesi olan yolcu en arka sıraya alınacak, önündeki iki sıra ve yanındaki sıra boş bırakılacak ve yolcunun kaldırıldığı koltuğa ise kesinlikle kimse oturtulmayacaktır. Hastalık şüphesi olan yolcu ile ilgilenmek üzere sadece bir kabin memuru görevlendirilecek ve kabin memuru başka herhangi bir hizmette görev almayacaktır. Görevli kabin memuru maske, tek kullanımlık eldiven, önlük ve gözlüğü kullanacaktır. Genel Müdürlüğümüze bağlı Sağlık Denetleme Merkezi hekimleri uçağı karşılayacak ve onay alınmadan uçaktan yolcu indirilmeyecektir. Hastalık şüphesi olan yolcunun bulunduğu uçak her türlü koruyucu kişisel önlem alınarak dezenfekte edilecek ve temizliği yaptırılacaktır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
THY'de Ebola önlemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN