Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bunayan sayısı 20 yıl sonra iki katına çıkacak

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Erkol, her 7 saniyede bir kişinin bunadığını belirterek, "Eğer herhangi bir tedavi bulunmazsa bunayan insan sayısı 20 yıl sonra iki katına çıkacak" dedi.

Giriş Tarihi: 14.9.2014 13:07

Yatağan Belediyesi tarafından belediye toplantı salonunda düzenlenen konferansta, Alzheimer hastalığı ele alındı.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Erkol, konferansta yaptığı konuşmada, bunamayı, kişinin zihinsel işlevlerinde, daha önce edindiği işlev düzeyine göre kötüleşmeyle giden klinik bir tablo olarak açıkladı.

Erkol, bunama yaşayan insanlarda, ek olarak davranış bozuklukları, sosyal ve mesleki aktivitelerde bozulmaların gözlendiğini söyledi.

Dünyada yaklaşık 35 milyon Alzheimer hastası olduğunu kaydeden Erkol, "Her 7 saniyede bir kişi bunuyor. Bu istatistiklere bakılırsa oldukça hızlı bir artış aslında. Eğer herhangi bir tedavi bulunmazsa bunayan insan sayısı 20 yıl sonra iki katına çıkacak" diye konuştu.

Bunayanların yüzde 70'inin Alzheimer hastalığına yakalandığını belirten Erkol, Alzheimer'ın yıllık 315 milyar dolar ile kanser ve kalp hastalıklarından sonra dünyadaki en maliyetli hastalık olduğuna işaret etti. Bu rakamın çoğunlukla tedavi rakamı olmadığının da altını çizen Erkol, "315 milyar dolarlık maliyetin büyük bir çoğunluğunu, hastanın bakımı ve hasta ile hastaya bakan kişinin iş kaybı oluşturuyor" dedi.

Prof. Dr. Erkol, Türkiye'de yaklaşık 400 bin Alzheimer hastası bulunduğunu sözlerine ekledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bunayan sayısı 20 yıl sonra iki katına çıkacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN