Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hitchcock'un korku filmi bitkisel hayattan çıkarttı

Kanadalı bilim adamlarının yönetmen Alfred Hitchcock'un korku filmini izlettiği, 16 yıldır bitkisel hayatta olan bir kişi uyanma belirtisi gösterdi

Giriş Tarihi: 19.9.2014
İngiliz asıllı Amerikalı yönetmen Alfred Joseph Hitchcock'un filmini izleyen bitkisel hayattaki hasta bazı uyanıklık ve farkındalık belirtileri gösterdi. Kanadalı bilim adamları, 1997'de bir kavga sırasında göğsüne aldığı yumruk nedeniyle bir süre kalbi duran ve 3 hafta komada kalan, gözleri açık olmasına rağmen bitkisel hayata giren 34 yaşındaki hastanın Hitchcock'un 1961 yapımı televizyon dizisi "Bang! You're Dead"e tepki verdiğini belirledi. Bilim adamları önce 12 kişiye amcasının tabancasını bulan ve bunu oyuncak sanıp etrafına ateş açan bir çocuğun hikayesinin anlatıldığı filmi izletti ve katılımcıların beyin görüntüleri inceledi. Daha sonra film 16 yıldır bitkisel hayat yaşayan 34 yaşındaki hasta ile 2007'den bu yana komada olan 20 yaşındaki bir kadına izletildi. Kadının gözleri açık olsa da hiçbir bilinç belirtisi göstermediği tespit edildi. 34 yaşındaki hastanın beyninin ise filmi izlerken sağlıklı kişilerinkiyle benzer tepkiler verdiği görüldü. Bilim adamlarından Lorina Naci, tepki vermeyen hastalarda bilince ilişkin sinir sinyallerini belirlemek için çok az yöntem bulunduğunu ve bunu televizyon filmiyle test etmek istediklerini belirtti. Naci, herkesin tepkisinin aynı olmayabileceğini ancak 34 yaşındaki hastanın filmi anladığını düşündüklerini vurguladı.

Beş hastadan biri bilinçli
Bilim adamları bitkisel hayattaki 5 hastadan 1'inin bilinçli olabileceğini belirtti. Sonuçların derin komada olduğu düşünülen hastalarda bilinç belirtilerini tespit için önemli olduğu vurgulandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hitchcock'un korku filmi bitkisel hayattan çıkarttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN