Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Saman nezlesi (Rinit) nedir?

Baharın yaklaşmasıyla birlikte sıklıkla görülen saman nezlesi yani soğuk algınlığı gibi belirtileri olan bir rahatsızlıktır. Saman nezlesinin belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilir?

Giriş Tarihi: 21.3.2019 00:28
Saman nezlesi (Rinit) nedir?

Bahar nezlesi yani alerjik rinit, burun tıkanıklığı, burun akıntısı gibi soğuk algınlığına çok benzeyen belirtileri olan bir rahatsızlıktır. Özellikle polen gibi mevsimsel hava kaynaklı maddelere karşı vücudun alerjik bir reaksiyon göstermesi sonucu ortaya çıkar. Grip oluyormuş gibi belirtileri artabilen saman nezlesi gribin aksine daha hafif atlatılır. Kişiden kişiye farklı iyileşme süreci gösteren saman nezlesi her vücutta aynı sürede iyileşip aynı etkileri göstermez. Kişinin vücudunun alerjik bir yapıya sahip olup olmaması önemlidir.

SAMAN NEZLESİNİN EN BÜYÜK ETKENİ HAVADA UÇUŞAN POLENLER

Saman nezlesine en çok havada uçuşan polenler neden olur. Alerjik bir yapıya sahip olan kişilerde özellikle bahar aylarının yaklaşmasıyla ortaya çıkar. Kuru ve rüzgarlı havalarda polen miktarının artmasından dolayı saman nezlesi olma ihtimali daha yüksektir.

EVDEKİ TOZLAR ALERJİK RİNİTİ TETİKLER!

Sadece polenler değil evdeki eşyalardan oluşan tozlar da saman nezlesine yani alerjik rinitin tetiklenmesine neden olur. Gözlerde yanma, burun akıntısı ve tıkanıklığı bazı durumlarda ise nefes darlığı bile yaşanması olasıdır.

SAMAN NEZLESİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Tıpkı soğuk algınlığı gibi saman nezlesi belirtileri birbirlerine çok benzerler. Aynı halsizlik, yorun hissetme, gözlerde ağrı ve yanma, burun akıntısı, sinüslerde baskı hissetme, hapşırma gibi benzer belirtilere sahiplerdir. Soğuk algınlığı kadar halsiz düşürmese de en az onun kadar vücudu halsiz bırakır. Saman nezlesinin başlıca belirtileri şunlardır;

- Burun tıkanıklığı, burun akıntısı ve burun kenarlarında kaşınma.

- Kırmızı, kaşınan ağrıyan ve sürekli sulanan gözler.

- Hapşırma

- Öksürük

- Ağız içinde ve boğazda kaşınma hissi.

- Alın bölgesinde yer yer ağrı.

- Halsizlik.

- Yorgunluk ve uyku hali.

ASTIMI OLANLAR SAMAN NEZLESİNİ DAHA ZOR ATLATABİLİR

Astım hastası olanların saman nezlesini daha şiddetli ve zor atlattıkları bilinmektedir. Astım hastalarının nefes darlığı yaşamalarından dolayı geçirdikleri saman nezlesi astım hastası olmayanlara gore daha uzun sürede iyileşme göstermektedir.

SAMAN NEZLESİNDEN KORUNMAK MÜMKÜN MÜ?

Saman nezlesinden korunmak pek mümkün değildir. Eğer vücudunuz alerjik bir yapıya sahipse alerjik rinitten korunmanız pek mümkün olmayabilir.

SAMAN NEZLESİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Saman nezlesinin evde tedavisi pek mümkün değildir. Mutlaka doktora gidilmeli ve kullanılması gerekilen ilaçlar kullanılıp doctor kontrolünde tedavisi yapılmalıdır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saman nezlesi (Rinit) nedir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN