Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"İki ülke arasında işbirliği mekanizması kuracağız"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye ile Afganistan arasında stratejik diyalog ve işbirliği mekanizması kurulmasına karar verdiklerini söyledi.

Giriş Tarihi: 13.6.2009 15:22 ABONE OL
Davutoğlu, Afganistan'ın başkenti Kabil'deki resmi temasları çerçevesinde Afganistan Dışişleri Bakanı Dadfar Spanta ile görüştü. Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Davutoğlu, Türkiye ile Afganistan'ın tarihin derinliklerine giden ortak geçmişi ve toplumlar arası çok güçlü bağları olduğunu belirterek, bu ilişkilerin en güçlü şekilde devam ettiğini kaydetti.

"Hangi etnik kökenden, mezhebi kökenden gelmiş olursa olsun bütün Afganlı kardeşlerimiz bizim en aziz kardeşlerimiz, kaderleriyle ilgilendiğimiz, bütün unsurlarını paylaştığımız kardeşlerimiz, dostlarımızdır" diyen Davutoğlu, bütün Afganistanlılara Türkiye'nin her köşesinden dostluk ve kardeşlik mesajı getirdiğini ifade etti.

İlk ziyaretleri arasında Afganistan'ın olmasına büyük önem verdiğini söyleyen Davutoğlu, Spanta ile detaylı görüşmeler yaptıklarını kaydetti. İkili ilişkilerin bugünkü düzeyinin geliştirilmesine ve iki ülke arasında stratejik diyalog ve işbirliği mekanizması kurmaya karar verdiklerini belirten Davutoğlu, bu mekanizma çerçevesinde daimi olarak ilişkileri hem ikili, hem bölgesel, hem de küresel alanda geliştirme iradesi göstereceklerini kaydetti.

Davutoğlu, Afganistan'da Türkiye'nin toplumun bütün kesimleriyle birlikte yakın işbirliğe içinde çalıştığını ifade ederek, Afganistan'da yaptığı görüşmelerde de detaylı olarak ele aldıkları üzere, Türkiye'nin en kapsamlı yardım projelerinden birini Afganistan'da yürüttüğünü söyledi.

Afganistan'da sadece güvenlikte değil, ekonomi ve eğitim alanlarında da Türkiye'nin her türlü çabayı gösterdiğini anlatan Davutoğlu, son üç yılda Türkiye'nin Afganistan'da aralarında 42 okul, çok sayıda hastane ve meslek eğitim merkezinin de bulunduğu, 550 projeyi tamamladığını vurguladı. Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim hedefimiz, Afganistan'ın güçlü, istikrarlı, müreffeh bir ülke olarak yeniden inşasına katkıda bulunmaktır. Bu çerçevede, şunu Türkiye'deki bütün yetkililer adına ve 70 milyon kardeşiniz adına bir kez daha söylemek istiyorum ki; Sizin güvenliğiniz, istikrarınız, refahınız, bizim güvenliğimiz, istikrarımız, refahımız gibi bizim açımızdan önem taşır. Bundan sonra da bu dostluk ilişkisi, daha da güçlendirilerek devam edecektir."

"TÜRKİYE, AFGANİSTAN'IN SESİ OLMAYA DEVAM EDECEK"

Türkiye'nin uluslararası forumlarda da Afganistan'ın sesi olmaya devam edeceğini belirten Davutoğlu, bütün uluslararası kuruluşlarda Afganistan'ın Türkiye'den talep ettiği her şeyi yerine getirmeye hazır olduklarını kaydetti.

Davutoğlu, Türkiye'nin 1 Ocak'tan itibaren BM Güvenlik Konseyi (BMGK) üyeliğini üstlendiğini ve bu ay da BMGK'nın dönem başkanlığını yürüttüğünü anımsattı. Bakan Davutoğlu, hem BMGK dönem başkanı olarak, hem de Türkiye Cumhuriyeti'nin Dışişleri Bakanı olarak, Afganistan'la dayanışmayı bir kez daha ifade etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Davutoğlu, Afganistan Dışişleri Bakanı Spanta'nın Türkiye'de eğitim gördüğü ve Türkçeyi iyi anladığı için basın toplantısında kulaklık kullanmaya ihtiyaç duymadığına dikkati çekerek, "Ümit ederim bir gün ben de o konuştuğu zaman kulaklığı kullanmaya ihtiyaç hissetmeden dilini anlayabilirim. Bunun için de gayret etmeye söz veriyorum" dedi.

"SEÇİMİ KİM KAZANIRSA KAZANSIN TÜRKİYE'NİN DOSTUDUR"


Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Davutoğlu, Özbek General Raşid Dostum'la ilgili bir soru üzerine, Dostum'un tedavi için Türkiye'de olduğunu anımsatarak, Dostum'un Afganistan'ın istikrarı ve refahı için katkıda bulunabilecek önemli liderlerden biri olduğunu söyledi. Bütün Afganlıların Türkiye'nin yakın dostu olduğunu belirten Davutoğlu, "her kim Türkiye'yi ziyaret etmek isterse Türkiye'nin en aziz dostu ve misafiri olacağını" kaydetti.

Daha öncede de pek çok Afgan liderin Türkiye'de tedavi gördüğünü hatırlatan Davutoğlu, Dostum'un da ne zaman isterse ülkesine dönebileceğini, bunun için özel bir düzenlemenin gerekmeyeceğini söyledi.
Davutoğlu, "Afgan seçimlerine ilişkin Türkiye'nin bazı siyasi partileri destekleyerek sürece müdahil olduğuna dair görüşlerin" hatırlatılması üzerine, "Afganistan'da kim olursa olsun, hangi siyasi parti mensubu olursa olsun, hangi etnik gruptan olursa olsun, hepsi bizim için aynı ölçüde dost ve kardeştir. Önemli olan, bu tarihi dönemeçte Afganistan'ın seçimleri en sağlıklı, objektif ve şeffaf şekilde yapmasıdır" dedi.

Afganistan'ın bu seçimleri dünyanın takdir ettiği demokratik bir olgunlukla yapmasının büyük kazanç sağlayacağını ifade eden Davutoğlu, Türkiye'nin Afganistan'daki seçim sürecinde herhangi bir özel çaba içinde bulunmasının söz konusu olmadığını bildirdi. Afganistandaki her siyasi partinin kendi iradesiyle çalışmalarını yürütebileceğini söyleyen Davutoğlu, "Seçimi kim kazanırsa kazansın, hepsi Türkiye'nin en yakın dostudur" diye konuştu.

Seçim sürecinin Afganistan'ın istikrarına ve güçlenmesine katkıda bulunmasını dileyen Davutoğlu, Türkiye'nin bu çerçevede elinden gelen çabayı göstereceğini, ancak bunun Afganistan'da siyasi partiler arası ilişkilere müdahale etmek anlamına gelmeyeceğini belirtti.

AFGANİSTAN DIŞİŞLERİ BAKANI SPANTA

Afganistan Dışişleri Bakanı Dadfar Spanta da konuşmasında, iki ülke arasındaki ilişkilerin yakınlığına değinerek, Türkiye'nin başından beri Afganistan'ın yanında olduğunu söyledi.

İki ülke arasında kurulmasına karar verilen stratejik diyalog ve işbirliği mekanizmasına da değinen Spanta, bu çerçevede işbirliğinin yoğunlaşması gerektiğine işaret etti. Spanta, ülkesinin yapılacak seçimlerde güvenlik konusunda Türkiye'den talebi olup olmadığına ilişkin bir soruya Türkçe olarak verdiği yanıtta, bu konunun görüşmelerde gündeme gelmediğini kaydetti. Türkiye'nin Afganistan'daki rolünün "büyük ve belirgin" olduğunu belirten Spanta, bu çerçevede Türkiye'nin elinden geleni yapacağını ifade etti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, basın toplantısının ardından Spanta'nın onuruna verdiği yemeğe katıldı. Yemekte yapılan konuşmalarda, Türkiye ile Afganistan arasındaki ilişkilerin öneminin altı çizildi.

ARKADAŞINA GÖNDER
"İki ülke arasında işbirliği mekanizması kuracağız"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA