Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Talabani, dosyayı kapatmak istiyor

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin Yardımcısı Tarık El Haşimi SABAH'a konuştu: Talabani kararlı. PKK için hiçbir seçenek yok. Silah bırakıp Türkiye'ye dönecekler

Giriş Tarihi: 16.6.2009 ABONE OL
Irak Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Tarık El Haşimi, Türkiye'ye gelmeden önce Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile görüştüğünü belirterek, "Kürt liderler, artık PKK dosyasını kapatmak istiyor" dedi. Tatilini geçirdiği Abant'ta SABAH'ın sorularını yanıtlayan Haşimi, önemli mesajlar verdi:

TALABANİ PKK SORUNUNU ÇÖZMEK İSTİYOR: Talabani, bana bu sorunu çözmek, dosyayı (PKK) bir an önce kapatmak için daha fazla çaba sarf edeceğine dair güvence verdi. İyimserim. Kürt liderler sözlerini yerine getiremedikleri için hüsran dolular, bana "Biz sözlü taahhütlerimize bağlıyız ve buna kendimizi adadık" dediler. PKK ile özellikle Kandil dağlarında mücadele edecek ordumuz yok, ama baskı yapmaya yarayacak hala birçok kart var.

SEÇENEK YOK: Başka devlete ait unsurların Irak'ta bulunması Irak'ın egemenliğini, hükümetini ilgilendiren bir konu. Anayasa'ya göre, herhangi bir terörist grubun bir komşu ülkeye silahlı saldırıda bulunmasına rıza gösteremeyiz. Bu Irak halkının duruşu. PKK için hiçbir seçenek yok. Silah bırakıp Türkiye'ye dönecek ve Türk hükümetinin gelecekte ilan edeceği aftan istifade edecekler.

NORMAL BİR YAŞAM İSTİYORLAR: Irak'ta duyduğum, Kürtler Türk hükümetinden genel af istiyorlar. PKK unsurları, "Silah bırakalım da Türkiye'ye döndükten sonra hapse mi gidelim" diyorlar. Silah bırakma, Türkiye'ye dönme normal hayat arzusu var. Bana bunu Kürt liderler söyledi, bu onların mesajı.

GÜNDEMDE OLAN BİR KONU: Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan ile görüştüğümde bana Türk halkının affa hazır olmadığını, şehitlerin ve gazilerin yakınlarının çok üzgün olduğunu, onların bir affı kabul edemeyeceğini söylediler. Ama tüm seçenekler masada ve onlar da ülkenin çıkarını düşünüyorlar. Ne olursa olsun gündemde olan bir konu. Ben de olumlu gelişme bekliyorum.

GÜL VE ERDOĞAN ÇÖZER: Ankara'da "Siz çok şanslısınız. Çok geniş bir kesimi kapsayan, etnik farklılıkları yansıtan bir hükümetiniz var" dedim. Eminim; günün birinde Gül ve Erdoğan bu sorunu çözecek.

TERÖR ANLAŞMASINA İHTİYACIMIZ VAR: Türkiye ve Irak arasındaki terör anlaşmasında 4. madde konusunda iki metin var. TSK ve Irak ordusu bu sorunun en kısa zamanda bitmesini istiyor. Bir komşu ülkenin diğer ülkeye yapacağı operasyonun kaideler içerisinde olması gerekir. Gelecekte Irak güvenlik güçlerinin dağlık arazide operasyon yapacak şekilde hazırlanması sağlanmalı. Gelecek dönemde PKK ile savaşı Irak'ta Irak askeri üstlenmek zorunda. O zamana kadar TSK'nın PKK'ya operasyonlarını sağlayacak anlaşma acil olarak imzalanmalı.

AHMEDİNECAD SOKAĞI GÖRMELİ
İran seçim sonuçlarını yorumlayan Haşimi "İran halkının seçimine saygı göstereceğiz. Ahmedinecad'ın geçmişte deneyim kazandığına inanıyorum. Şu an ki muhalefeti ve İran sokaklarını değerlendireceğini umuyorum" dedi.

CELAL TALABANİ'NİN KOLTUĞUNA ADAY
Haşimi, 2009 sonunda görev süresi dolacak olan ve Cumhurbaşkanlığı'na tekrar aday olmayacağını açıklayan Celal Talabani'nin koltuğuna aday olduğunu da açıkladı: "Seçimlere katılacağım ama halkımız seçecek. Siyasetin geleceğini ben belirleyemem. Ama faal olarak seçimlere katılacağım."

"TÜM LİDERLER GİBİ BAHÇELİ'Yİ DE BEKLERİZ"
CHP lideri Deniz Baykal, Bağdat'a gitmeye hazırlanırken, Haşimi tüm parti liderlerini davet etti: "Baykal'a hoş geldin, sefa geldin deriz. Kendisiyle ben de görüşmek istiyorum. Bu geç kalmış bir davet. Biz Türkiye'de iktidardaki ve muhalefetteki liderlerin hepsini Irak'a bekliyoruz. Bahçeli'yi de, diğerlerini de..."

ANKARA'DAN SUYU ARTIRMASINI İSTEDİ
Haşimi, Ankara temaslarında öne çıkan konuları da sıraladı: "2003'ten beri Türkiye'den giden suyun miktarında yüzde 50 azalma oldu. Irak'a saniye akan su, son iki üç hafta içerisinde 500 metreküpten 270 metreküpe kadar düştü. Eski seviyeye çıkarılması için bize söz verildi. Suyun saniyede 750 metreküpten aşağıya inmemesini istiyoruz."

"2007'DEKİ ÇATIŞMA ORTAMI GERİDE KALDI"
Sünni grubun önde gelen lideri Uzlaşma Cephesi Başkanı Haris El Ubeydi'nin öldürülmesinin ardından yakın arkadaşı Haşimi, Irak'ın geleceğine yönelik tahminlerini de açıkladı: "Sadece Sünniler değil, toplumun diğer kesimleri de endişe duyuyor. Yine de 2006-2007'deki mezhep çatışmasına, iç savaşa dönülmez."

'PETROLDE KONTROL MERKEZ YÖNETİMDE'
Irak Cumhurbaşkanı 1'inci Yardımcısı Tarık El Haşimi, kritik önemdeki petrol anlaşmasıyla ilgili de şu bilgiyi verdi: "Türk firması ile Kuzey Irak yönetiminin yaptığı petrol anlaşmasına özellikle Petrol Bakanlığı itiraz etti çünkü Anayasa gereğince petrol arama ve çıkarma merkezi hükümetin koordinasyonunda olmalı."

ARKADAŞINA GÖNDER
Talabani, dosyayı kapatmak istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA