Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adli yargı yaz kararnamesi

Giriş Tarihi: 30.7.2009 14:00 ABONE OL
CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, yargıçların mesleğe kabulünün, atama ve tüm özlük işlerinin, yürütmeden ayrı yapılmasının gerekip gerekmediğini sordu.

Gök, Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz hakkındaki incelemeyi eleştirerek, bu incelemenin gerçek maksadını öğrenmek istedi.

İktidarın, atamalar konusunda Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üzerinde baskıya sahip olduğunu, bunun, Adli Yargı Yaz Kararnamesinde de görüldüğünü iddia eden Gök, şu soruları yöneltti:
''Bazı yargıç ve savcıların kimliklerinin öne çıkması ve bu kimlikler üzerinden pazarlık yapılmasının gerisinde, cumhuriyetin niteliklerini değerlendirmede ortaya çıkan anlayış farklılıkları mücadelesi mi yatmaktadır? Bu atama döneminde ve kurulacak özel yetkili yeni mahkemelere yapılacak atamalarda, AKP yandaşı yargı mensupları mı oluşturmaya çalışıyorsunuz?

Yargıçların mesleğe kabul, atama, nakil, terfi ve tüm özlük işlerinin yürütmeden ayrı ve bağımsız olarak yapılması gerekmez mi?

HSYK'nın, soruşturmalardaki usul ihlallerin Yargıtay denetiminden geçirilmesi isteğinden, Bakanlık olarak neden rahatsızlık duyuyorsunuz?''

ARKADAŞINA GÖNDER
Adli yargı yaz kararnamesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA