Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Egemen Bağış, Türkiye - AB ilişkilerinin 50. yıldönümünü kutlamadı

Türkiye-AB ilişkilerinin 50. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, "Artık ülkemizin hiçbir şekilde zaman kaybına ve oyalanmaya tahammülü yok" dedi.

Giriş Tarihi: 31.7.2009 16:55 Son Güncelleme: 31.7.2009 16:56 ABONE OL
Türkiye'nin o zamanki adıyla Avrupa Ekonomik Topluluğu'na 31 Temmuz 1959 tarihinde ortaklık başvurusu yaptığını hatırlatan Egemen Bağış, "Bugünü bir yıldönümü olarak anıyoruz ama kutlamıyoruz. Zira Türkiye gibi tarihin ve coğrafyasının en öncü ülkelerinden birinin Avrupa Birliği ile bütünleşmeyi 50 yıldır gerçekleştirememiş olması düşündürücüdür" ifadelerini kullandı. Türkiye'nin hiçbir şekilde zaman kaybına ve oyalanmaya tahammülü olmadığını vurgulayan Bağış, "Bugün bizim yapmamız gereken şimdiye kadar yapılan hatalardan ders çıkarmak, sorumluluklarımızın farkında olarak en kısa sürede tam üyeliği gerçekleştirmektir" dedi.

Egemen Bağış, Avrupa Birliği'ne üyelik yolunda büyük çaba sarf eden Avrupa Ekonomik Topluluğuna başvuruyu yapan Başbakan Adnan Menderes'i ve Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu'yu, Ankara Anlaşmasını imzalayan İsmet İnönü'yü, tam üyelik başvurusu yapan Turgut Özal'ı, Türkiye'nin adaylık statüsü kazanmasını sağlayan Bülent Ecevit'i rahmetle andı.

Egemen Bağış, mesajına şu ifadelerle son verdi: "Bugün bayrağı en ileri noktaya taşıyan Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde ülkemizin ihtiyacı olan dönüşümü gerçekleştirme ve Türkiye'yi Avrupa ulusları arasındaki onurlu yerine kavuşturma yolundaki azmimizden vazgeçmeyeceğiz."

ARKADAŞINA GÖNDER
Egemen Bağış, Türkiye - AB ilişkilerinin 50. yıldönümünü kutlamadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA