Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu, Mısır'da Mübarek'le görüştü

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt'in davetlisi olarak geldiği Kahire'de Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek tarafından kabul edildi. Bşkanlık sarayında gerçekleşen görüşmeye Ahmed Ebul Geyt de katıldı. Görüşmeden sonra iki ülkenin dışişleri bakanları ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Giriş Tarihi: 2.9.2009 13:24 Son Güncelleme: 2.9.2009 13:34 ABONE OL
Basın toplantısında ilk olarak söz alan Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Geyt, görüşmede Irak ve Suriye arasındaki gerginlik, Lübnan'da hükümeti kurma çalışmaları ve Filistin gibi bölgesel konularda görüş alışverişinde bulunulduğunu söyledi. Geyt, iki ülke arasındaki ilişkilere yönelik ise serbest ticaret bölgesi konusunun görüşüldüğünü belirtti. Mısır Dışişleri Bakanı, iki ülkenin 5 milyar dolarlık ticaret hedefi belirlediklerini aktardı. Ahmed Ebul Geyt ayrıca Ekim ayında Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin gerçekleştireceği bir toplantıya ev sahibi yapacaklarını dile getirdi.

Ardından söz alan Dışişleri Bakanı Davutoğlu ise "Mısır'la ortak bir tarihimiz var. Ortak bir geleceğimiz var."dedi. Sözlerine "Kahire, Şam ve Bağdat nasıl benim şehrimse; İstanbul, Ankara ve İzmir de Geyt'indir. Bu bölgeden uzak duramayız. Burası ortak kaderimizdir." diye devam eden Davutoğlu, bölgedeki bütün sorunlarla ilgili olduklarını ifade etti.

Bu arada araya giren Mısır Dışişleri Bakanı Geyt, "Bizim ikimizin ismi aynı. Ne kadar müşterek olduğumuzu ismimiz bile gösteriyor." dedi.

Açıklamaların ardından geçilen soru-cevap kısmında Davutoğlu'na "Türkiye, Suriye ve Irak arasında arabuluculuk mu yapıyor?" diye bir soru yöneltildi. Davutoğlu, bu soruya cevaben "Biz taraf değiliz, her iki tarafla beraberiz. Suriye ve Irak da birbirlerine rakip değil. Bu bölgede çıkacak yangın hepimizi yakar. Bu yüzden sorunlarla yakında ilgiliyiz." diye konuştu.

"TÜRKİYE BU BÖLGENİN BİR PARÇASIDIR. BİZİ İLGİLENDİRDİĞİ GİBİ BÜTÜN SORUNLAR TÜRKİYE'Yİ DE İLGİLENDİRİR."

Geyt de aynı soruya cevaben "Türkiye bu bölgenin bir parçasıdır. Bizi ilgilendirdiği gibi bütün sorunlar Türkiye'yi de ilgilendirir."eklemesinde bulundu.

Bir Türk gazeteci ise iki bakana Fransa ve Mısır'ın ortak projesi olan ancak Türkiye'nin karşı çıktığı Akdeniz İçin Birlik projesi hakkında soru sordu. Bunun üzerine Ahmed Ebul Geyt, Kasım'da İstanbul'da bir toplantı yapılacağını belirtti. Mısır'ın başkan statüsünde katılacağı bu toplantıya bazı ülkelerin davet edileceğini söyleyen Ahmed Ebul Geyt, ancak hangi ülkelerin davet edileceğinin henüz belli olmadığını dile getirdi. Mısır Dışişleri Bakanı, "Türkiye'nin ve bizim itiraz noktalarımız nelerdir, bu itirazları gidermeye çalışcağız. Bu proje yavaşlamaya girmişti. Ama son dönemde hızlı bir diplomasi süreci başladı, süreci hızlandırmayı düşünüyoruz." diye kaydetti.

ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu, Mısır'da Mübarek'le görüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA