Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı nasıl seçilecek?

Giriş Tarihi: 18.11.2009 10:52 Güncelleme Tarihi: 18.11.2009 13:47
NTV, cumhurbaşkanlığı seçimini düzenleyen kanun tasarısı taslağına ulaştı. NTV'nin haberine göre, 5 sayfa 26 maddeden oluşan taslağın detayları şöyle:

* Cumhurbaşkanı halk tarafından seçilir.

* Cumhurbaşkanı seçimleri beş yılda bir yapılır.

* Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir.

Genel oyla yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilmiş olur. İlk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamayı izleyen ikinci pazar günü ikinci oylama yapılır.

Bu oylamaya, ilk oylamada en çok oy almış bulunan iki aday katılır ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilmiş olur. İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin ölümü veya seçilme yeterliğini kaybetmesi halinde, ikinci oylama, boşalan adaylığın birinci oylamadaki sıraya göre ikame edilmesi suretiyle yapılır.

Bunların dışındaki sebeplerle boşalma olması halinde ikame yoluna gidilemez. Oylamalara tek adayla gidilmesi halinde, oylama referandum şeklinde yapılır; geçerli oyların çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilmiş olur.

Cumhurbaşkanı göreve başlayıncaya kadar görev süresi dolan Cumhurbaşkanının görevi devam eder. Cumhurbaşkanlığı Makamının ölüm, çekilme veya başka bir sebeple boşalması halinde, yenisi seçilinceye kadar, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cumhurbaşkanlığına vekâlet eder. Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesilir ve Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği sona erer.

Kırk yaşını doldurmuş, yüksek öğrenim yapmış ve milletvekili seçilme yeterliğine sahip her Türk vatandaşı Cumhurbaşkanı seçilebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı nasıl seçilecek?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN