Eneramo'yu ben istemedim

Menajeri ile çalışan futbolcuları almakla eleştirilen Bilic'ten yanıt geldi: “Eneramo’yu yönetim buldu. Benim de fikrimi sordular. Yaptığım inceleme sonunda iyi oyuncu olduğuna kanaat getirdim ve olumlu görüş bildirdim”

Giriş Tarihi: 2.8.2013
Beşiktaş Teknik Direktörü Slaven Bilic, aynı menajerle çalıştıkları için Eneramo'yu bizzat kendisinin istediği iddialarına yanıt verdi. Hırvat çalıştırıcı, "Eneramo'yu yönetim buldu, benim de fikrimi sordular. Kendisinin maç ve antrenman görüntülerini bulup inceledim. İyi bir futbolcu olduğunu yönetime bildirdim ama hiçbir zaman bu oyuncuyu mutlaka istediğimi söylemedim. Mali kriterleri bizim için uygundu. Bu doğrultuda bünyemize dahil ettik. Yapılan kontroller sonrası kalbinde problem olmadığı ortaya çıktı. Diziyle ilgili sorun da giderildi. Ligin ilk ya da ikinci haftasında fit duruma gelecek" ifadelerini kullandı.

HEDEFİM AZ GOL YEMEK VE KAZANMAK
Bilic sözlerini şöyle sürdürdü: Şampiyonluğa elbette inanıyorum, camia olarak inanmak zorundayız. Ancak Beşiktaş'a kısa bir süre önce geldim. Yeni sezon için kesin bir hedef koymak istemiyorum. Şu andaki hedefim, yeni sezonda az gol yemek ve kazanmak olacak. Oyuncularla aramda askerliktekine benzer ast-üst ilişkisi yok. Sevgi ve saygıya dayalı bir ilişki var. Beşiktaş'a gelmeye karar verdiğimde, İsveç veya Danimarka'ya gitmediğimi biliyordum. Türkiye'deki futbol seyircisi, Hırvat seyircisinden farklı değil. Kazandığınız zaman sizi kahraman ilan ederler, kaybettiğinde ise bir anda hain olursunuz"

HIRVAT KÜLTÜRÜ OSMANLI'DAN ETKİLENDİ
Tarihte Osmanlı İmparatorluğu'nun Hırvatistan'a kadar geldiğini, hatta Viyana kapılarına dayandığını hatırlatan Bilic, Hırvatistan kültürü ve dilinin Osmanlılar'dan etkilendiğini söyledi. Bu yüzden Beşiktaşlı futbolcuların mantalite bakımından Hırvat futbolculardan hiç farklı olmadığını, hatta takımdaki yabancı oyuncuların çoğunun güneyli olduğu için benzerlik gösterdiğini vurguladı.

KAPTAN HENÜZ BELLİ DEĞİL
İstanbul'a dönünce takımın kıdemli futbolcularıyla konuşup, herkesin kabul edeceği bir kişiyi kaptanlığa getireceğini ifade eden Bilic, bu görevi 11'de oynayan isimlerden birisine vermeyi düşündüğünü söyledi. Tecrübeli çalıştırıcı, "Oynamak elbette tek başına yeterli değil, ancak önemli bir sebep. Kaptanı kulübeden tayin edemezsiniz" diye konuştu

GECE YAŞANTISINI BİLİYORUM
Bilic Fernandes'le ilgili olarak da "Ekibimden ve kulüp yetkililerden onun hakkında çok şey duydum. Büyük yetenek, daha iyi olabilir. Takımda büyük bir saygınlığı var. Manuel bizim en önemli oyuncularımızdan biri. Gece yaşamıyla ilgili bilgi sahibiyim" değerlendirmesinde bulundu.

ALMEİDA TATMİN EDİCİ
Slaven
Bilic, Almeida için, "İyi bir oyuncu olduğunu hepimiz biliyoruz. Sözleşmesine gelince, yetkililer gereğini yapıyor. Antrenmanlardaki, oteldeki, maçlardaki tavrı benim için tatmin edici. Birkaç kez görüştük. Yaptığımız konuşmalardaki dönüşleri gayet olumluydu" ifadesini kullandı. Bilic, şimdiye kadar yapılan transferlerden memnun olduğunu belirtirken, sol beke oyuncu alacaklarını da vurguladı.

GİDECEKLERE ÖZEN İLE BİRLİKTE KARAR VERECEĞİZ
Bilic, şöyle devam etti: "Transfer yaparken kadro dengesini sağlamaya dikkat etmeliyiz. Yabancıların bazılarını tribüne göndermek istemiyoruz, bize faydası olan bir kural değil. İstanbul'a dönünce Önder Özen'le oturup konuşacağız. Birkaç oyuncuyu kiralık verebiliriz. Ancak bu konuda ana kıstasımız sakat futbolcuların durumu olacaktır."

COŞKUYU KAYBETMEDEN SAVUNMA YAPMALIYIZ
Beşiktaş'ın hocası, sözlerini kamp değerlendirmesini yaparak tamamladı: "Geçen sezon çwok gol yemişiz. Kişisel hatalar yapılmış. Coşku ile şevkle oynarken takım düzeni kaybedilip büyük açıklar verilmiş. Takımın coşku ve şevkini kaybetmeden savunmayı yapabilmesi üzerinde durduk kampta. Bu zihniyeti oturttuğumuzu düşünüyoruz. Olumlu anlamda çılgınca oynayan ve ele-avuca sığmayan takımı toplayarak savunmaya önem verdik. En çok dikkat edilmesi gereken unsur buydu."

PAYLAŞIRSANIZ ONURLU VE MUTLU YAŞARSINIZ
Bilic BJK Dergisi'ne verdiği demeçte ise "Ancak elinizdekileri paylaşmayı bilirseniz onurunuzla ve mutlulukla yaşayabilirsiniz. Ben gerçek anlamda bir sosyalistim. Dünyayı tek başıma kurtaramayacağımı gayet iyi biliyorum. Ancak bir haksızlığa, adaletsizliğe karşı bir mücadele varsa, ben daima en ön saflarda olmayı tercih ederim ve hayata da buradan bakarım" dedi.

MAMİ'NİN ÖZGÜVENİ GEREKTİĞİNDEN FAZLA
Muhamed Demirci'nin gayretinden memnun olduğunu söyleyen Bilic, oyuncusuna mesaj göndermeyi de ihmal etmedi: Oyun içindeki hali ve tavrı güzel. Bu vücut dilinde ekstra bir şeylere sahip olduğunun ispatı. Ancak özgüveni gerektiğinden fazla. Bu konuda geliştirmesi gereken şeyler var. Mami çok büyük potansiyele sahip. Uzun bir lig oynayacağız. Geniş bir oyuncu grubu katkı sağlayacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eneramo'yu ben istemedim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN