Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Trabzonspor'dan TFF'ye kritik başvuru

Trabzonspor Kulübü, Türkiye Futbol Federasyonu'na başvuruda bulunarak, 3 Temmuz sürecinin yaşandığı 2010-2011 sezonunun tescilinin iptalini istedi.

Giriş Tarihi: 31.10.2013 17:20 Güncelleme Tarihi: 31.10.2013 17:24
Bordo-mavili kulübün internet sitesinden yayımlaman açıklamada, Türkiye Futbol Federasyonu'na 2010 - 2011 sezonuna dair ligin tescilinin iptali
talebiyle başvuruda bulunulduğu belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

"Bu başvuruda kulüp tarafından liglerin tescilinin iptali talepli 15.08.2012 tarihinde yapılan başvuruya atıfta bulunulmuştur. 22.11.2012 tarihinde
Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu kararıyla kesinleşen Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu ret kararının ardından geçen süre içerisinde UEFA nezdinde yürütülen disiplin kovuşturması, UEFA yargı kurullarınca verilen kararın CAS tarafından onandığı hatırlatılmıştır.

Böylece 2010-2011 sezonunda Türkiye Süper Ligi'nde müsabaka sonucunu etkilemeye yönelik eylemlerde bulunulduğunun belirlendiği bu çerçevede Türkiye Futbol Federasyonu'nun UEFA tarafından alınan bir kararı uygulamamasının ya da görmezden gelmesinin mümkün olmayacağı vurgulanmıştır. UEFA yargı kurullarınca verilen karar 2010 - 2011 sezonunun tescil edildiği 06.06.2011 tarihinden sonra anlaşıldığından Futbol Müsabaka Talimatı'nın 26. maddesinin 4. fıkrasındaki emredici hükme uyarak; 2010-2011 sezonuna dair liglerin tescili kararının iptali talep edilmiştir.

"FENERBAHÇE'NİN PUANLARININ SİLİNMESİ İSTENMİŞ, 2010-2011 SEZONU ŞAMPİYONLUĞU TALEP EDİLMİŞTİR"

Açıklamaya, şöyle devam edildi:

"Ayrıca liglerin tescilinin iptali sonrasında ne şekilde işlem yapılacağı hususu açıkça Futbol Müsabaka Talimatı'nda öngörülmediğinden, talimatın 34. maddesi hükmü çerçevesinde müsabaka sonucu etkilediği UEFA yargı kurulları ve CAS tarafından sabit görülen Fenerbahçe Spor Kulübü'nün müsabakalarından, 07 Mart 2011 tarihinde oynanan ve 2-4 sonuçlanan Gençlerbirliği-Fenerbahçe, 01 Mayıs 2011 tarihinde oynanan ve 2-0 sonuçlanan Fenerbahçe-İstanbul Büyükşehir Belediyespor, 08 Mayıs 2011 tarihinde oynanan ve 0-1 sonuçlanan Karabükspor-Fenerbahçe, 15 Mayıs 2011 tarihinde oynanan ve 6-0 sonuçlanan Fenerbahçe-Ankaragücü, 22 Mayıs 2011 tarihinde oynanan ve 3-4 sonuçlanan Sivasspor - Fenerbahçe müsabakaları neticesinde Fenerbahçe'nin almış olduğu puanların silinmesi istenmiştir. Bunun sonucunda 2010- 2011 sezonu şampiyonu olarak Trabzonspor AŞ'nin tescil edilmesi de talep edilmiştir.

Nihai olarak Türkiye Futbol Federasyonu'na, CAS tarafından aynen onanan UEFA Tahkim Kurulu kararı ile çelişki arz eden Tahkim Kurulu kararına ilişkin olarak gerek UEFA Statüsü gerekse 5894 sayılı kanun ve statünün TFF'ye öngördüğü yükümlülükler çerçevesinde adaletin sağlanması için lüzumlu görülen işlemlerin yapılması talebinde bulunulmuştur."

HACIOSMANOĞLU'NDAN TFF'YE BAŞVURU

Trabzonspor Kulübü Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu, Türkiye Futbol Federasyonu'nu (TFF) ziyaret ederek, 2010-2011 sezonu
şampiyonluğunun kendilerine verilmesi için TFF Yönetim Kurulu'na başvuruda bulundu.

Sabah erken saatlerde TFF binasına gelen Hacıosmanoğlu, dilekçesini verdikten sonra TFF Başkanı Yıldırım Demirören ile yaklaşık iki saat görüştü. Görüşmenin ardından Demirören binadan ayrılırken, Hacıosmanoğlu, bir saat 45 dakika daha TFF yöneticileriyle görüştükten sonra binadan çıkış yaptı.

TFF'nin İstinye'deki merkez binasında yapılan görüşme sonrasında TFF Başkan Vekili Ufuk Özerten ve İbrahim Hacıosmanoğlu, gazetecilere açıklama yaptı.

HACIOSMANOĞLU: "RESMİ MÜRACAAT YAPTIK"

Futbol ailesinin sorunlarını konuştuklarını belirten Hacıosmanoğlu, şunları ifade etti:

"Futbolun topluma daha adaletli nasıl hizmet edebileceğini konuştuk. Kulüp olarak resmi müracaat yapmamız gerekiyordu, onu yaptık. İsteğimiz, Türk futbolunun gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde hizmet etmesi ve herkesin de bu konuda üzerine düşeni layıkıyla yerine getirmesidir. Sorunlar kişilerle ve kurumlarla değil, ahlakla alakalı. Kulüp başkanlarının Türk futboluna namuslu ve ahlaklı hizmet edip etmeyeceğine karar vermesi gerekiyor. Türk futbolundaki sorunların kişilerin gidip gelmesiyle değil, ahlaki yapının düzelmesi gerektiğini söylüyorum. Bu ülkede karşı camiaları namusu gibi görüp, hizmet eden insanların çoğalması gerekiyor. Onlarla ilgili herkesin tekrar bir kez daha düşünmesi lazım. Türk futbolunda olan yanlışların düzelmesi için hepimizin aynı düşünceye sahip olması gerekiyor."

Hacıosmanoğlu, Türkiye'de yapılan uygulamalarla UEFA ve FIFA uygulamalarının paralel olması gerektiğine vurgu yaparak, şu ifadeleri kullandı:

"Sonuçta fútbol ailesi olarak kendi içimizde değiliz. UEFA ve FIFA'ya bağlıyız. Uygulamaların birbirine paralel olması lazım. Bugün UEFA'nın
yaptırımları var, yarın da FIFA'nın olacak. Ortada bir adaletsizlik varsa bunun düzelmesi gerekiyor. Bunu nasıl düzeltebileceğimizi iştişareyle, iletişimi hat safhada tutarak yapmamız gerekiyor. Bunların hepsi düzelir ama Türk futbolunun ahlak sorunu var. Bu da federasyonun kurullarıyla tek başına düzeltebileceği bir durum değil. Biz önce kendimizi çek edeceğiz. Adaletli hizmet edip etmeyeceğimize karar vereceğiz. Eğer siz adaletli olursanız, sizi yönetenler de bunun paralelinde hizmet etme zorundalar. Önce kendimize bakacağız."

Fenerbahçe Kulübü'nde yaşanan seçim süreci hakkında gelen bir soru üzerine Hacıosmanoğlu, "Bunlar beni ilgilendiren konular değil. Başka kurumun kendi içindeki yarışla ilgili benim söz söylememe gerek yok. Bu, Fenerbahçe Kulübü'nün kendi iç meselesi. Onlar da bir imtihan veriyorlar. İnşallah imtihanları söylediğimiz gibi ahlak ve adalet düşünceleri hayiz olur. Genel kurulda ona göre karar verirler" ifadelerini kullandı.

ÖZERTEN'İN AÇIKLAMASI

Ufuk Özerten ise Hacıosmanoğlu'nun TFF Başkanı Yıldırım Demirören'le görüştüğünü belirterek, kulüp adına yapılan başvurunun içeriği hakkında bilgi sahibi olmadıklarını söyledi.

Bordo-mavili kulüple ahlak konusunda ayrı düşmediklerini vurgulayan Özerten, "Başkanımızla başbaşa görüştüler. Verilen dilekçenin içeriğini
bilmiyorum. Trabzonspor'un verdiği dilekçe, yönetim kurulumuzda gerekli şekilde incelenecek ve cevabı verilecektir. Temelde, ahlak ve kalkınma açısından Trabzonspor'la ayrı düştüğümüz bir konu olmadı. Biz de onun peşindeyiz. Türk futbolunun geleceği için en sağlıklı ortamı oluşturmak için çaba sarf ediyoruz" diye konuştu.

Şike süreciyle alakalı UEFA veya FIFA'dan kendilerine bir bildirim gelmediğinin altını çizen Özerten, "Şu ana kadar bize gelmiş herhangi bir şey
yok. Futbol, iç hukukta ve uluslararası anlamda UEFA ve FIFA'nın koyduğu kurallarla yönetiliyor. Kimsenin endişesi olmasın. Hukukun dışında bir şey yapmamak için elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz" diyerek sözlerini tamamladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Trabzonspor'dan TFF'ye kritik başvuru
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN