Kanun değişikliğine kadar Yargıtay çalışır

Aziz Yıldırım'ın avukatının Yargıtay'a yaptığı 'şike yargılaması kanun değişikliği yapılana kadar durdurulmalı' talebi Yargıtay'ı bağlamıyor

Giriş Tarihi: 8.1.2014
Aziz Yıldırım'ın Avukatı Prof. Köksal Bayraktar, Yargıtay'a başvurarak yasal değişiklikler gündemde olduğu için şike dosyası ile ilgili karar verilmemesini talep etti. Hukukçular, bu talebin hiçbir bağlayıcılığı olmadığını yasa değişene kadar Yargıtay'ın dosyayı sürdüreceğini bildirdi. SABAH konuyla ilgili avukatlara görüş sordu:

YARGITAY TALEBE BAĞLI DEĞİL
Yargıtay kararı onarsa, kararın kesinleşmesi sebebiyle, bu değişiklikler yapılsa bile sanıklar açısından önem arz etmeyecek ve sanıkların hukuki statülerini değiştirmeyecektir. Şike sanıklarının kurtulması için geriye sadece C.M.K m. 308'deki Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın İtiraz yetkisini kullanması kalır. Kamuoyunda kısmen anlatıldığı gibi kesinleşen kararlar açısından da değişikliğin uygulanması halinde, kesinleşen binlerce kararın yeniden görülmesi söz konusu olacaktır ki bu tam bir kaosa yol açar. Bu hukuken ve fiilen mümkün değildir. İşte tam da bu gerekçelerden yola çıkarak, Sanık Müdafiileri Yargıtay'a başvurarak yasal değişikliklerin beklenmesini talep etmişlerdir. Bu kendi müvekkilleri açısından son derece iyi ve stratejik bir başvurudur. Fakat Yargıtay bu taleple bağlı değildir. İşin esasına da girip temyiz incelemesini nihayete de erdirebilir.
AVUKAT REZAN EPÖZDEMİR

ACİL KARAR MAĞDURİYET GETİRİR
Ceza Muhakemesi Hukuku'nda "derhal uygulanırlık" ilkesi geçerlidir. Kısa sayılabilecek bir sürede ilk derece yargılaması tamamlanmış, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca sunulan tebliğnamede bazı sanıklara yönelik suçlamalar açısından bozma talep edilmiştir. Şu aşamada zaman aşımı riski bulunmayan bir dosyadan bahsedildiği gözönüne alındığında, en makul olan AİHM'de de defalarca ülkemizin mahkum olmasına sebep olmuş "Özel Görevli Yargılama"ya ilişkin normlarda, her kesimin üzerinde uzlaştığı değişikliklerin TBMM tarafından bir an önce yapılması, dosyaların ivedilikle yetkili mahkemelere gönderilmesi gerekmektedir. Oluşabilecek muhtemel mağduriyetlerin de önüne geçilmiş olacaktır.
AVUKAT SERHAT ÇETİN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanun değişikliğine kadar Yargıtay çalışır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN