Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lozan'da ateşi yaktık

Türk ekonomisinin patronu, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Babacan, Türkiye'nin büyüyen ekonomisini anlatarak, "Olimpiyatlar için hazırız" dedi. Babacan: "400 milyar dolarlık bütçemizin 19.4 milyarlık kısmını Olimpiyat'a ayırdık. Ulaşımda 7 yıl önceden tüm projelerimiz hazır, bu dünyada bir ilktir" Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ise sadece 18 ayda düzenlenen Akdeniz Oyunları'nı hatırlatıp, "Mersin'de fragman gösterdik, bu deneyimle Olimpiyatlara talibiz" dedi

İstanbul'un 2020 Olimpiyat Komitesi'nin dün İsviçre'de Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) üyelerine sunumunda Türkiye şov yaptı. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın katıldığı Lozan'daki 45 dakikalık sunumda Türkiye'nin ekonomi ve ulaşımda aldığı mesafeler anlatıldı. 2002 yılından bu yana Türkiye'de kişi başına düşen gelirin üç kat arttığına dikkat çeken Babacan, "Türkiye'yi diğer ülkelerle karşılaştırdığınızda bütçe açığının çok düşük olduğunu görürsünüz. Bunu biz değil IMF, Dünya Bankası ve OECD söylüyor" ifadelerini kullandı. Türkiye'nin uzun süredir Olimpiyatları istediğini söyleyen Babacan, "Geçtiğimiz 4 yılda 4.8 milyon yeni iş gücü yarattık. İstanbul 2020'nin 19.4 milyar dolarlık bütçesi kulağa çok gelebilir, ancak hükümetimiz bu bütçenin büyük bir kısmını kullanarak yatırım yapmaya başladı bile. İlk defa Olimpiyatlara aday bir ülke, 7 sene öncesinden ulaştırmayla ilgili planını hazırlamış durumda. İstanbul Boğazı'nın altına tünel yapılıyor. 3. havalimanı projesi de hazır, biz de hazırız, İstanbul da hazır" dedi.

Olimpik bir millet

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Türk Hükümeti'nin Olimpiyat hedeflerine verdiği önemi anlatırken Türk halkının buna inancının tam olduğunu söyledi: "2013 ve 2014'te spora ilişkin yatırımlara 2.5 milyar dolar ayırdık. Türkiye tam manasıyla Olimpik bir millete dönüşüyor. Başbakan Erdoğan ve Türkiye hükümetinin Olimpiyat değerlerine inancı ve güveni tam. Türk gençliği, İstanbul'u bir Olimpiyat şehri olarak görmeyi yoğun bir şekilde arzuluyor."

Suat Kılıç: Mersin fragmandı
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç sunumda sözlerine, "Buraya Akdeniz Oyunları'nda altın kazanan sporcumuz Çağla Büyükakçay ve Paralimpik Olimpiyatları'nda altın madalya alan Gizem Girişmen ile geldim" diyerek başladı. Her iyi organizasyonun bir diğer organizasyonu iyi yönde etkilediğini söyleyen Kılıç, "Akdeniz Oyunları, Olimpiyat yolculuğumuzda bir fragmandır. Mersin'de 18 ayda mükemmel bir organizasyon yaptık. 7 yıl sonraki Olimpiyatları da bu deneyimle en iyi şekilde başarabileceğimizi düşünüyorum" dedi.

HER YERDE LOBİ, HERKESLE LOBİ
1- Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile 2020 Olimpiyat Komitesi Başkanı Hasan Arat, yabancı üyelerle sürekli temastaydı.
2-
Bakan Kılıç, Mersin'deki Akdeniz Oyunları'nın yankılarını üyelere anlattı.
3-
TMOK Başkanı Uğur Erdener (sağda gözlüklü) ve Hasan Arat (solda sırtı dönük) hiç durmadan lobi çalışması yaptılar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lozan'da ateşi yaktık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN