'Yokluğumuz Fatih hocayı çok üzdü'

Türkiye'nin kupada boy gösterememesi, birlikte maç yorumladığımız Milli Takımımız'ın hocası Fatih Terim'i üzdü, "Artık hep buralarda olmalıyız" diyerek kararlılığını gösterdi

Son 16 maçları zorlu geçti. Gruplardan çıkan favori takımlar ecel terleri dökerek çeyrek final çıktılar. Takımların performansını nasıl değerlendiriyorsunuz?
BREZİLYA:
Şili karşısında çok olumsuz bir futbol sergiledi. Kadro yapıları, Brezilya'nın alıştığımız, oyuna sürekli hükmeden tarzda değildi. Penaltı atışlarında beş atıştan ikisini kaçırdı. Ama Şili gibi bir takım bu fırsatı değerlendiremedi.
HOLLANDA:
Meksika karşısında varlık gösteremedi. Ama maçı bırakmayan, herşeyini sahaya yansıtan Robben gibi yıldızı vardı. 87 dakika yenik götürdükleri maçı 5 dakikada çevirdiler.
FRANSA:
Nijerya karşısında 70 dakika pozisyon bulamadı. Son 15 dakikada sonuca gitti.
ALMANYA: Cezayir karşısında çok zorlandı. Normal sürede çok kez maçı kaybetme riskini yaşadılar. Ama uzatmada devreye deneyim girdi.
ARJANTİN: İsviçre karşısında çok zorlandı. 118 dakika kadar katı markaj ve dar alandan kurtulamayan Messi bir kez boşluk yakaladı, işi bitirdi.
BELÇİKA: Genel olarak çok iyi değildi ama iyi bir kadroya sahip olduğu için sürpriz adayı oldu. Son ABD maçı şampiyonanın bana göre 1 numaralı maçıydı. Belçika kalecisinden en uçtaki oyuncusuna kadar gücünü bir kez daha ortaya koydu.
KOLOMBİYA: Beklentinin üstünde başarılı bir performans gösterdi. Çabuk ve dikine oynayabiliyorlar. Brezilya karşısında bir sürpriz yaparlarsa kimse şaşırmayacak. Brezilya'yı beğenmiyorum ama yine de kaliteli oyuncularını, sağlam defansını ve ev sahibi avantajını kullanacaktır.
KOSTA RİKA: Kimsenin beklemediği bir sürprizi gerçekleştirdi. En zorlu grupta kaç puan alır diye soran olsa '1 puan alır' diyen çıkmazdı. Ama 7 puanla lider çıktı. Bu çıkış tesadüf olamazdı. Bu Yunanistan maçında da belgelendi. 10 kişilik bir takım skor avantajını koruyup 'Maçı bitirdim' derken 91'de gol yiyor. Buna karşın yıkılmayıp penaltılarla gruptan çıkıyor. Üstelik Brezilya'nın seri atışlarda 2 penaltı kaçırdığı şampiyonada böyle rahat penaltı atabilmek de marifet.

BREZİLYA-ARJANTİN FİNALİNE DOĞRU
Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'le bir çok maç izlediniz. Futbolun zirvesi olan Dünya Kupası'nda Türkiye'nin yer almaması için neler düşündü acaba?
Fatih Terim ile Brezilya'daki Dünya Kupası organizasyonun, tüm zorluklara rağmen atmosfer olarak en iyi şampiyona konusunda hemfikirdik. Ama Türkiye'nin burada olmaması tecrübeli hocayı üzmüştü. "Keşke burada olabilseydik. Hayat devam ediyor ancak bundan sonra bizler de buralarda olmalıyız" diyerek kararlığını gösterdi.

Başından beri Brezilya-Arjantin finali konuşuluyor. Sizce bu final olur mu?
Bugünkü tabloda bu finalin olma olasılığı yüksek gözüküyor.

İkinci turda bir çok maç uzatmalara gitti. Brezilya direkten döndü..
Eleme karşılaşmaları, grup maçlarına nazaran daha stresli oluyor. Telafisi olmadığı için, takımlarda kontrol futbolu ağırlık kazanıyor. Rakipler de doğal olarak riskli futboldan uzaklaşıyor. Bakıldığı zaman uzatmaların sonuna doğru maç kalitesi de artıyor. Hemen hemen uzayan tüm maçlarda bunu gördük.

Arjantin-Belçika renkli geçer
Çeyrek finalden nasıl bir sonuç çıkar, sürprizler yaşanır mı?
Arjantin-Belçika zorluk derecesi yüksek bir karşılaşma olacak. Bu maçın çok renkli geçeceği kanısındayım. Brezilya eğer Meksika maçından ders çıkarmamışsa çok iyi bir performans gösteren, dikine çabuk ve çok iyi oynayan Kolombiya karşısında sıkıntı yaşayabilir. Otoritelere göre kolay gibi gözüken eşleşme Hollanda-Kosta Rika. Ama unutulmamalı ki ölüm grubundan 7 puanla lider çıkan Kosta Rika, Yunan engelini 10 kişi kalmasına karşın aştı. Gönülleri fetheden bu takım neden daha fazlasını yapmasın.

İKİ EV SAHİBİ DAHA VAR GİBİYDİ
Grup maçlarında Avrupa takımları döküldüler. Ancak çeyrek finalde 4 Avrupa takımı var. Bunu neye bağlıyorsunuz?

Yollarına devam edenler var ama unutmayalım ki, Fransa-Almanya eşleşmesini göz önüne aldığımızda, hepsi elenebilir.

Bir çok maç izlediniz. En çok beğendiğiniz takımlarına güç katan seyirci hangi ülkenindi?
Brezilya'dan sonra Şili ve Arjantin de ev sahibi gibi oynadılar. Şili sadece Brezilya karşılaşmasında ev sahibi unvanını kaybetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yokluğumuz Fatih hocayı çok üzdü'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN