Penaltı kurtarmanın formülü!

Penaltı kurtaran kalecilerin sırrını matematikçiler çözüyor. 18 metrekarelik kale, öne çıkılarak küçültülüyor ve yaklaşık olarak 100 kilometre hızla gelen topu 0.4 saniyede engellemek gerekiyor

Giriş Tarihi: 9.7.2014
Matematikçiler penaltı kurtarmanın formülünü çözdü... Özellikle bu Dünya Kupası finallerinde penaltılar sonucu belirlemede çok etkili oldu. Kaleciler öne çıkarak 11 metrelik mesafedeki 18 metrekarelik kaleyi küçültüyor, doğru köşeyi tahmin ederek topun kale çizgisini geçmesini engellemeye çalışıyor. İşte matematikçilerin penaltı kurtarma formülü: Penaltı kurtarmayla matematiğin ne ilişkisi var demeyin. Çünkü kaleciler teorik olarak imkansıza yakın bir durumu başarıya döndürmeye çalışıyor. FIFA 2014 Dünya Kupası finallerinde yarı finale kalan takımların 2'si penaltılarla belli oldu. En çok konuşulan da Hollanda'nın kalecisi Tim Krul oldu. Kaleciler penaltı vuruşlarında 11 metre uzaklıktaki ve yaklaşık 18 metrekarelik kaleyi küçültmek için öne çıkmaya, ortalama 0.4 saniyede gol olan topu hedefine ulaşmadan engellemeye çalışıyor. Doğru tahminde bulunarak kalesini küçülten kalecilerin başarı şansı artıyor. Yani penaltı atışlarında başarı oranını artıran kalecilerin matematik bilmesi şart! Şaka bir yana penaltı atışlarının analizleri yapılırken, istatistik, geometri ve yüksek matematik bilgisi kullanılıyor.

FERRARİ'DEN DAHA HIZLI
Kaleciler için en ulaşılmaz nokta sağ ve sol üst köşeler. Bu köşelerin etkisini azaltmak isteyen kaleciler öne doğru adım atıyor. Saatte ortalama 100 kilometre hızla gelen topu çıkarmak için tahmin ettikleri köşeye atlıyor. 0.4 saniyede 100 kilometre hıza sahip olan top Ferrari'den daha hızlı giden bir araç gibi. Bu yüzden penaltı atan futbolcunun alışkanlıkları, duruş öncesi hareketleri analiz ediliyor. 1 saniyenin altında otomobillerden daha hızlı hareket eden bir topun gideceği köşeyi doğru tahmin etmek başarının temelini oluşturuyor. Yoksa kötü atış yapmasını beklemek gerekiyor.

ULAŞILAMAYAN KÖŞELER
Penaltı vuruşlarında kurtarılması imkansız olan bölge sağ ve sol üst köşeler. Kaleci hiç hareket etmeden durduğunda el, ayak ve vücudu ile 4.5 metrekarelik bir alanı kapatıyor. 18 metrekarelik kaleyi korumak için yüksek reaksiyon yeteneği ve hız gerekiyor. Kalecinin kollarının uzun olması eğer hızını düşürmüyorsa, başarı oranını artırıyor. Fenerbahçe'nin efsane futbolcusu Alex'in penaltılardaki yüksek isabet oranının sırrı ulaşılmaz köşelerde yatıyordu. Alex, topu genelde kalecinin sol üst köşesine atmadığı zaman penaltıları kaçırdı.

AVRUPALILARIN YÜZDESİ YÜKSEK
Dünya Kupası finallerinde en başarılı penaltı atan ülkeler sıralamasında Avrupa'da Çek Cumhuriyeti ve Almanya, Amerika'da ise Brezilya ve Arjantin başı çekiyor. Yarı finale penaltılarla gelen Hollanda'nın ise başarı ortalaması dünya ortalamasının gerisindeydi. Bu Dünya Kupası'na hazırlanırken Hollanda Milli Takımı'nın penaltılar üzerine ekstra çalışma yaptığı ifade ediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Penaltı kurtarmanın formülü!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN