Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teknolojinin suyu çıktı!

Giriş Tarihi: 9.7.2014

Hızla gelişen teknolojiyle birlikte akıllı telefonlar, saatler, fotoğraf makineleri, kameralar artık su altından çıkmıyor

Eskiden terden ve basit sıvı temasından etkilenen elektronik cihazların yerini su altında fotoğraf çeken telefon ve kameralara devretti. Suya dayanıklı telefonlar, saatler, fotoğraf makineleri su altında fotoğraf çeken kameralar artık sudan çıkmıyor. Farklı koruma seviyesindeki cihazlar amatör veya profesyonel sporcuların da gözdesi oldu. Akıllı telefonların en büyük derdi suya düşürmek hatta cihazın sıvıyla teması neredeyse ölüm demekti. Ancak şimdi pek çok telefon, kamera ve saat suya dayanıklı hale geldi. Akıllı telefonlar belli süre ve mesafe kısıtlamasıyla su altında fotoğraf ve video çekebiliyor. Sporcuların kullandığı saatler ve fotoğraf çekmeyi sevenlerin kullandığı kameralar da belli su seviyesine kadar kullanılabiliyor. Normalde suya dayanıklı olmayan cihazlar için üretilen özel kılıflar da bulunuyor. Bu aksesuarların bir kısmı sadece koruma amaçlı tasarlanıyor. Bu aksesuarların da suya dayanıklı olduğu derinlik ve süreler var. Satın alırken bu detaylara da bakmak gerekiyor. Sony Xperia Z2 ve Samsung S5 suya dayanıklı telefonlar olarak dikkat çekiyor. iPhone ve benzeri akıllı telefonların da suya dayanıklı özel kılıfları bulunuyor.

TUZLU SUDAN SONRA YIKAYIN

Hemen her elektronik cihazın 0'dan 9K sınıfına kadar 10 farklı sıvı koruma seviyesi var. Kullandığınız cihazın sıvı temasına mı yoksa suya dayanıklı olup olmadığını bilmek gerekiyor. Ayrıca suya dayanıklı her cihaz tuzlu suya veya herhangi şekerli suya dayanıklı olması anlamına gelmiyor. Şekerli veya tuzlu suya temas eden cihazı yıkamak gerektiğini unutmayın.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Teknolojinin suyu çıktı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN