Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sporun gözü yaylalarda

Kulüpler sezon öncesi deniz seviyesinden yukarıda çalışarak güç topluyor. Performanslar teknolojik cihazlarla ölçülüyor

Giriş Tarihi: 30.7.2014
F.Bahçe yıllardır Topuk Yaylası'nda sezona hazırlanıyor. Diğer futbol takımları da deniz seviyesinden yukarıda Bolu, Abant, Kızılcahamam gibi yüksek rakımda çalışarak güç topluyor. Performanslar teknolojik cihazlarla anlık ölçülüyor. Daha serin havada yaylalarda sezona hazırlanan futbol takımları, sezon ortası Antalya'da deniz seviyesine iniyor. Sezon öncesi ormanlar içinde güç toplayan futbol takımlarının sırrı yüksek rakımda yatıyor. Yüksek rakımda oynayan Sivas, Bolu gibi takımları dirençli ve koşu mesafelerini artıran, sürekli yüksek rakımda antrenman yapmaları. Yine 2014 Dünya Kupası'nda en çok koşan takımlardan Kolombiya'nın başkenti Bogota 2 bin 625 metrede. Dünyanın en iyi atletlerinin Etiyopya'dan çıkması şans değil. Dünyanın 5'inci en yüksek başkenti 2 bin 355 metre ile Etiyopya'nın Addis Ababa şehri.

YÜKSEKLERİN SIRRINI DOKTOR ANLATTI
Düzce Topuk Yaylası'nda dünya çapında tesisler kurarak her yıl burada çalışmalara başlayan F.Bahçe yüksek rakımı tercih eden kulüpler arasında başı çekiyor. Spor hekimliği konusunda uzman, F.Bahçe Doktoru Doç. Dr. Burak Kunduracıoğlu, yüksek rakımda düşen oksijen yüzünden kandaki oksijen oranının arttığını, hava koşullarının sporcuların çalışmasına uygun olduğu için tercih edildiğini söyledi. Kunduracıoğlu, "Her sporcunun farklı adaptasyon değerleri var. Bunun için sporcuların yüksek rakıma uyumu ve uzun süreli çalışmaların etkileri sürekli ölçülüyor. Her sporcunun laktik asit ölçümleri, en iyi çalışma değerlerini yakaladığı kalp ritmi büyük önem taşıyor. Biz bunları yukarı çekmeye çalışıyoruz. Ancak ölçülen onlarca değer var. Bunlar sporcunun sağlığından aerobik kapasitesine, kalp ritminden laktik asit ölçümlerine göre pek çok değer, kablolu ya da kablosuz pek çok cihazla saptanabiliyor" açıklamasını yaptı.

YÜRÜYÜŞ ÇANTASI HAZIR
Doğa yürüyüşlerine özel yükseklik ölçen dayanıklı saat, akıllı telefon, koruma kılıfları, nabzınızı sürekli ölçmenizi sağlayan akıllı bileklik veya saat, suya toza dayanıklı tablet veya bilgisayar ve hepsini taşıyabileceğiniz şarj eden çanta yüksek rakıma hazırlıyor. Şarjınız bitmeyecek, deniz seviyesinden yükseklik ölçülecek, zorlu koşullara dayanacak.

HAVA DURUMU KOLUNUZDA
Saatten çok sürekli ölçüm yapan bir canavar kolunuzda. Casio Gulfmaster serisi saatler, sıkça doğa yürüyüşü ve açık deniz yolculuğu yapanlar için atmosferik basınç sensörü hava değişimlerini, pusula yönü hedeflediğiniz noktadaki hava durumunu önceden kontrol etmenizi sağlıyor. 200 metre su geçirmezliğe sahip saatin radyo frekansı, dijital pusula, barometre, altimetre termometre, ay durum göstergesi gibi ölçümler yapıyor. Hava durumu ve basıncını 2 dakikada bir ölçerek hem kadran üzerinde gösteriyor. Bu sadece doğa yürüyüşü değil, açık denizde ani değişimlere karşı rahatlıkla önlem alınmasını sağlıyor.

MOBİL CİHAZLA ÖLÇÜM
Sporcunun aldığı mesafe, sarf ettiği efor anlık olarak ölçülüyor. Bununla birlikte sporcunun diğer değerleriyle birleştirilip her sporcuya özel program belirleniyor. Akıllı saatler, bileklikler veya sporcunun formasına ya da ayakkabısına takılan cihazlar ve sağlık değerleri kişisel adaptasyon oranlarının belirlenmesini sağlıyor.

SOSYAL SPOR

TELEFONUNUZU SPOR MODUNA HAZIRLAYIN

Deniz kenarında suya atlarken her anın kare kare çekilmesini istiyorsunuz. General Mobile'ın 8 çekirdekli canavarı Discovery II, 13 MP fotoğraf çeken kamerası spor moduyla da hiç bir anı kaçırmıyor. Bunun için önce kamerayı açıp ayarlardan spor modunu seçmek yeterli oluyor. Sonrasında ekranda deklanşör tuşuna uzun süre basarak birden fazla çekim yapmak mümkün oluyor. 888 TL fiyatıyla Ağustos'un ilk haftası satışa çıkacak Discovery II, 21 saniyede 99 kare çekimle her anı yakalamak mümkün oluyor.

TELEFONUNUZ HER DERDE HAZIR
Akılı telefonlar bu tür yürüyüşler için suya, darbeye ve zorlu koşullara hazırlıklı olması gerekiyor. Samsung Galaxy S5 ve Sony Xperia Z2 bu koşullara hazır. Eğer bu koşullara hazır bir akıllı telefonunuz yoksa iyi bir saklama kılıfınız olmalı. Ayrıca şarj için de ekstra pil ihtiyacınız olacak. Bunun için kullanacağınız cihazın pil ömrü uzun süre dayanmalı. Bunun için telefon kapsama alanı dışındayken daha fazla pil harcamaması için telefonu kapalı ya da uçak modunda tutarak antenlerin aktif durumda olmaması gerekiyor.

ŞARJINIZ HİÇ BİTMESİN!
Akılı telefon, tablet ve dizüstü bilgisayarlar farklı voltaj ve akım ayarına ihtiyaç duyuyor. Sadece doğa yürüyüşleri değil, tekneyle açıldığınızda veya yazlıkta elektrikler kesildiğinde mutlaka yanınızda bir enerji kaynağı olmalı. Haberleşme ve sinyal göndermek için ekstra depoya ihtiyacımız var. Tunçmatik'in yeni ürünü Powernote Mobile Micro, araç ve tekne içinde de kullanılabilme özelliğiyle seyahatlerde ve yolculuklarda kullanılıyor. Tunçmatik Powernote farklı dizüstü bilgisayar ve netbook modellerle uyumlu 8 farklı uç barındıran Powernote Mobile Micro, araç ve tekne içinde rahatlıkla kullanılabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sporun gözü yaylalarda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN