Son saniyeye hazır olun

Türk Milli Takımı son saniyelerde çeyrek final biletini mucize üçlükle aldı. Basketbolcularda kas hafızası haline getiren başarılı atışları, teknoloji yardımıyla yapmak ve başarıyı ölçmek mümkün

Giriş Tarihi: 10.9.2014
Maçın son saniyelerinde ve top sizin ellerinizde. Şutunuzun yüksek yüzdeli olması için teknoloji emrinizde. Üstelik yaptıklarınızı aileniz, antrenörünüz ve siz telefon ya da tablet ekranında adım adım görebilirsiniz. Basketbolda takım arkadaşlarınızın son saniyelerde size güvenerek topu teslim etmesi için önce iyi bir altyapınızın olması, atışlarınızın neredeyse kas hafızasıyla yapılması gerekiyor. Tıpkı Türk Milli Takımı'nın başarılı oyuncusu Emir Preldzic'in son saniyede attığı 3'lükte olduğu gibi. Bu tür atışlarda başarı oranının artmasını sürekli tekrarlar sağlar. Bunun için elinizde akıllı bir top ve yanınızda bir asistan olsa, harika sonuçlar elde edebilirsiniz. Yaptığınız her çalışmayı üstüne koyabilirsiniz. NBA'de veya Avrupa'da Turkish Airlines Eurolegue'de oynayın sizin üst seviyede bir oyuncu olmanızı sağlayacak şeylerden biri de sürekli çalışmak olacak. Bu sırada teknolojiyi de kullanmak yaptıklarınızın hafızada tutulmasını sağlıyor.

AKILLI TOP SİZİN ELİNİZDE
Akıllı basketbol topu uzun süredir pek çok şirketin hedefinde. Uzun süredir bu alanda çalışan 94Fifty akıllı basket topu projesiyle adını duyuran Infomotion Sports Technologies akıllı sensörlerle pek çok veriyi topluyor. Uygulamanın sahip olduğu veriler oyuncuların çalışmalarını gözden geçirmelerini sağlıyor. Basketbolda oyuncular sürekli oyunun içinde kalmak zorunda. Anlık hatalar ve son saniyede oluşan stres ile başa çıkmak kolay değil. Antrenmanlardan kullanılan ayakkabılara kadar pek çok şey oyuncular üzerinde etkili oluyor. Mayıs ayında Wilson benzer şekilde basketbolun geleceğini şekillendirecek yeni projelere imza atmaya başladı.

GİYİLEBİLİR CİHAZLAR HAZIR
Sadece basketbol topları değil, oyuncuların maç veya antrenmanlarda kullanacağı giyilebilir teknolojiler de verilerin toplanmasında yardımcı oluyor. Üstelik bu verileri sosyal ağlarla bir araya getirmek de mümkün. Ancak en önemlisi bu cihazların değil, uygulayan kişilerin başarısı. Cihazlara sahip olmak başarıyı getirmiyor. Cihazlar sürekli kullanım sonucu başarılı bir şekilde uygulanabiliyor.

BİLEĞİNDEN GÜÇ ALIYOR
Samsung'un daha geçtiğimiz hafta Berlin'de düzenlenen IFA fuarında tanıttığı Gear S akıllı saat, basketbolcuların ayakkabılarıyla uyumlu bir teknolojiyi de kullanmalarını sağlıyor. Benzer şekilde farklı markaların da akıllı bileklik uygulamaları performans ölçümünü takip etmeyi sağlıyor. Telefona ihtiyacı olmadan SIM kart üzerinden telefon uygulamalarına da izin veren cihaz, Gear S'in sağladığı Spritz ileri okuma teknolojisi ve Facebook'la önemli sosyal bildirimleri hemen görme ve yanıtlama yeteneği, kullanıcıların akıllı telefonlarını yanlarına almadan da koşmalarına olanak tanıyan Nike+Running gibi uygulamaları ile de dikkat çekiyor. Samsung Gear S, aynı zamanda çoklu sensörleri, entegre GPS'i ve güçlü S Health özellikleriyle, kullanıcılara mükemmel bir sağlık ve fitness desteği de sağlıyor.

AYAKKABININ 'GÖR' DEDİĞİ
Basketbol her ne kadar elle oynanan bir spor olsa da hız, zıplama ve koordinasyonu sağlayan bir numaralı aksesuar ayakkabı. Kişiye özel ayakkabıların yolunu efsane oyuncu Michael Jordan, Air Jordan ile açmıştı. O yoldan Nike+ teknolojisiyle anlık veri üretmeye devam eden ayakkabılar geldi. Şimdi en ünlü basketçi Kobe Braynt Elite serisi ile teknolojiyle yoğrulan ayakkabıların keyfini sürüyor. Nike+uyumlu ayakkabılar iPhone uygulaması ile kullanıcılara egzersiz önerileri sunarken, performanslarını da ölçmelerini sağlıyor.

KUPA 4 EKRANDAN TAKİPTE
Basketbolda Dünya Kupası'nı alacak takımın kim olacağını merekla bekliyoruz. Türkiye son saniyelerde çeyrek final biletini alarak dikkatleri üzerine toplamıştı. FIBA'nın mobil uygulaması tüm maçlar ve takımlar hakkında anlık verileri yağdırıyor. Üstelik ay sonunda Türkiye'de düzenlenecek Kadınlar Dünya Kupası da hazır bekliyor.

9  GÖZLÜ AKILLI TOP
Akıllı top dediğiniz şey yaptığınız her antrenmanın detaylarını telefon ya da tablet ekranında hesabını veriyor. 94Fifty akıllı topun için 9 farklı sensör yani algılayıcı yerleştirmiş. Buradan verileri kablosuz bluetooth teknolojisiyle telefona aktarıyor. 6 bin noktada elde edilen verilerden yapılan sorgulamalarla kullanıcıya antrenmanlarda çalışması gereken noktalar telefon ekranında gösteriliyor. Kullanmak için önce telefona uygulamayı indirmek ve topu bluetooth üzerinden tanıtmak gerekiyor.

PERFORMANS YAKIN TAKİPTE
Basketbolcuların geleceği performansın her dönem yakın takibinden geçiyor. Oyuncular giderek daha hızlı oynanan oyunda ayakta kalmak ve sürekli benzer dikkati ve performansı göstermek zorunda. Şimdi yeni uygulamalarda veriler sürekli anlık olarak akıllı telefondan gözleniyor. Basketbol oyuncusu şut yüzdesini ve performansını akıllı telefonun ekranından gözleyebiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son saniyeye hazır olun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN