Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadere bak

Romanya'da Spor Bakanlığı'na atanan Gabriela Szabo, 2002 Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda Süreyya Ayhan Kop'a geçilmişti. Ancak gelişen olaylar iki sporcuyu çok farklı noktalara getirdi

Giriş Tarihi: 7.3.2014
Romanya'da Gençlik ve Spor Bakanlığı'na eski olimpiyat şampiyonu bayan atlet Gabriela Szabo getirildi. Kariyerinde 3 dünya ile 1 olimpiyat şampiyonluğu bulunan ve halen 3000 metre dünya, 5 bin metre olimpiyat rekorlarının sahibi olan Szabo'nun hayat hikayesi 2002'de Türk atletizminin umudu olan Süreyya Ayhan Kop ile de kesişmişti. Berlin'de düzenlenen Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda 1500 metre finalinde milli atletimize geçilen Szabo, "Kaybetmeme rağmen büyük bir yarış olduğunu daima hatırlayacağım" demişti. 2005'te başarılarla dolu kariyerini noktalayan Szabo, şimdi ülkesinde Spor Bakanı olurken, Süreyya Ayhan Kop'un kariyeri doping skandalları nedeniyle baş aşağı gitti.

PİSTLERDEN ERKEN KOPTU
Berlin'de kazandığı altın madalya ile Türkiye'yi sevinç gözyaşlarına boğan Süreyya Ayhan Kop, doping cezası nedeniyle pistlerden kopmak zorunda kaldı. Yıllardır haksızlığa uğradığını söyleyen milli atlet son olarak 2012 Londra Olimpiyatları'nda 1500 metrede altın madalya kazanan Aslı Çakır Alptekin ile mahkemelik olduğu haberleri ile gündeme gelmişti. Ayhan Kop, Aslı Çakır Alptekin'in aralarındaki sportif danışmanlık anlaşmasına uymadığını iddia ederek, kazandığı ödüllerden pay istemişti. Ne acıdır ki, Aslı Çakır Alptekin de Süreyya Ayhan Kop gibi doping yüzünden kariyerini bitirmek zorunda kaldı.

GABRİELA SZABO
Süreyya Ayhan Kop, Berlin'de Türkiye için tarihi bir başarıya imza atmıştı. Szabo da yarış sonrası atletimizi tebrik etmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadere bak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN