Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Google'dan kan şekerini ölçen lens

En son olarak robotik alanındaki atılımıyla giderek bir donanım firması haline gelmeye başlayan Google, giyilebilir akıllı teknolojilerde de çalışmalarını sürdürüyor. Google'ın özel Ar-Ge laboratuvarı Google X, 'akıllı kontakt lens' geliştirdiğini duyurdu.

Giriş Tarihi: 17.1.2014 13:16
Google, minyatür kablosuz çip ve glikoz denetleyici mekanizma içeren kontakt lens üzerinde çalışıyor.

Hayatımıza büyük kolaylıklar getirecek 'tıbbi' giyilebilir cihazlara katkıda bulunmak isteyen Google, kan şekerini kan örneği almaya gerek duymadan ölçecek bir kontakt lens üzerinde çalışıyor.

Google X laboratuvarları tarafından geliştirilen lens, her saniye veri toplayarak, kullanıcıları kan şekeri seviyesinin düşmesi konusunda erkenden uyaracak. Lenste yer alması düşünülen çok küçük bir LED ışık, glikoz seviyesinin ideal seviyenin üstüne çıkması ve altına düşmesi durumunda kullanıcıları uyaracak.

Projenin mimarı, geçmişte Washington Üniversitesi'nde görevliyken vücut değerlerini okuyacak bir kontakt lens üzerinde çalışan Babek Parviz.

The Verge sitesinin haberine göre, henüz tamamlanmaktan uzak olan proje için Google giyilebilir teknoloji alanında uzman kişilerden destek arıyor. Lensin ve vücut değerlerinin kullanıcıya aktarılmasını sağlayacak uygulamaların geliştirilmesi için gereken süreç, ürünün yakın bir zamanda sunulmayacağına işaret ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Google'dan kan şekerini ölçen lens
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN