Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maktu vergi pahalı cep'i teşvik ediyor

Giriş Tarihi: 27.2.2014

Avea CEO'su Erkan Akdemir, cep telefonundan alınan maktu verginin pahalı telefonları teşvik ettiğini savundu. Akdemir, "Cari açıktan cep telefonu sorumlu değil" dedi

Maktu verginin pahalı telefonları teşvik eder hale geldiğini söyleyen Avea İcra Kurulu Başkanı (CEO) Erkan Akdemir, "Geçmişte belli anlamı olan ve şu anda 120 TL seviyelerinde bulunan maktu verginin gözden geçirilmesinin zamanı geldi" diye konuştu. Barcelona'da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi'nde gazetecilerle bir araya gelen Erkan Akdemir, cep telefonu ithalatının iddia edildiği gibi cari açığı artırmadığını da savundu. Akdemir, "Bana göre cari açığı artırmıyor. Yurtiçinde üretilen telefonlardan da AB'ye uyum çerçevesinde ithalattaki gibi vergi alınması ne kadar doğru?" şeklinde değerlendirme yaptı.

YERLİ CEP DOĞRU BİR ADIM
Cep telefonundaki yerlilik oranının tartışılmasını faydalı bulduğunu söyleyen Akdemir, "Yine de bunu iyi kullanalım, teşvik edelim. Yerli üretim doğru bir adımdır. Fatih Projesi ile yolu açılmıştır. İyi niyetli ve cesur yatırımcıların önünün açılması anlamında maktu vergiyi iyi değerlendirelim. Dünyanın hiçbir yerinde devlet eliyle bu kadar büyük bir pazar açılmadı" diye konuştu. Akdemir GSMA Kongresi'nde gündeme gelen 25 ve 50 dolarlık cep telefonlarını da değerlendirerek şöyle konuştu: "Bunların Türkiye'ye geliş fiyatı 300 TL bandından aşağı olmaz. Ara bağlantı ücretlerinin düşmesi piyasayı da küçülttü."

2013 İYİ BİR YIL OLDU
Üç operatörün açıkladığı yıl sonu sonuçlarını değerlendiren Erkan Akdemir, sektörün 2013'te başarılı bir dönem geçirdiğini vurguladı. Abone pazarının yüzde 3, servis geliri pazarının da yüzde 7 büyüdüğünü kaydeden Akdemir, şunları söyledi: "Avea olarak abone pazarında yüzde 8, servis gelirinde de yüzde 11 büyüdük. 1 milyon 42 bin abone kazandık." Erkan Akdemir, GSMA Kongresi'ni İstanbul'a getirmek niyetiyle İTO liderliğinde komisyon üyelerine bir sunum yaptıklarını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maktu vergi pahalı cep'i teşvik ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN