Yahoo'da webcam casusu şoku

Giriş Tarihi: 28.2.2014 14:10

İngiliz istihbaratı GCHQ'nun dünya genelinde milyonlarca Yahoo kullanıcının hesabına girerek webcam görüntülerini izlediği ortaya çıktı.

Amerika Ulusal Güvenlik Dairesi'nin (NSA) pek çok internet kullanıcısını çeşitli yollarla izlediğinin ortaya çıkmasının ardından olaylar dinecek gibi görünmüyor. The Guardian'da yer alan habere göre bu kez de İngiliz istihbarat servisi GCHQ 'Optik Sinir' isimli program çerçevesinde neredeyse 2 milyon Yahoo kullanıcısının webcam görüntülerini 2008 ila 2010 yılları arasında izledi.

Yine aynı habere göre İngiliz istihbaratı webcam görüntülerini izlerken çok ilginç bulgularla karşılaştı. Bunun en önemlisi ise webcam görüntülerinin pek çoğunda kullanıcıların mahrem bölgelerini paylaştığının ortaya çıkmasıydı. Diğer bir deyişle incelenen webcam kayıtlarında pek çok kullanıcı mahrem bölgelerini konuştukları insanlara gösteriyor ve bu da haliyle casuslara takılıyordu.

GCHQ, webcam görüntülerinin izlenmesiyle ilgili programın NSA ile birlikte yürütüldüğünü kaydederken Yahoo'dan yapılan açıklamada ise bu olayın hiçbir şekilde kabul edilemez olduğu ve bunun hak ihlali olduğunu belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yahoo'da webcam casusu şoku
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN