Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aramızda kalsın!

Milyarlarca hesabın kullandığı anlık mesajlar görünmez oluyor. Confide uygulaması ile parmağınız mesaja dokunduğu anda okunuyor. Mesaj saklanmadan siliniyor

Giriş Tarihi: 2.3.2014
Online mesajlaşma tutkusu kısa mesaj (SMS) alışkanlığını ortadan kaldırıyor. Sadece Çin'deki online anlık mesajlaşma uygulaması hesabı 1.5 milyarı buldu. Ücretsiz ve sınırsız mesaj gönderme cazibesi kullanıcı sayısını her geçen gün yükseltiyor.
2012 yılında online mesajlaşma uygulamalarının mobil operatörlere verdiği zarar 23 milyar doları buldu. Bu kadar çok mesajın şebekede paylaşıldığı ortamda güvenli mesajlaşma ise önem kazanıyor.
Ocak ayı başında iOS tabanlı iPhone için geliştirilen Confide uygulaması anlık mesajların güvenle okunmasını sağlıyor.
Türkiye bir süredir ABD, Rusya, Güney Kore, Japonya ve Çinli online mesajlaşma firmalarının akınına uğruyor. Pazarın lideri ve Facebook tarafından 19 milyar dolara satın alınan ABD merkezli WhatsApp, Güney Koreli Tic Toc, Çinli WeChat, Japonya'da kurulan Line gibi şirketler mesajlaşma yarışının başını çekiyor. Turkcell Tekonoloji de Bip uygulamasıyla devlere kafa tutuyor.

KENDİ KENDİNE SİLİNİYOR

Konuşma ve yazışmaların takip edileceğini düşünen milyonlarca kişi, gizli yazışma uygulamalarını mobil cihazlarda kullanıyor. Confide okuduğunuz mesajın daha sonra silinmesini sağlıyor.

YAZIŞMA KAYDININ SİLİNMESİNİ SAĞLIYOR
AOL'in üst düzey yöneticilerinden Jon Brod'un kurduğu Confide uygulamasında karşılıklı yazışmaların kaydı tutulmuyor. Sadece dokunduğunuz alanın okunması sağlanıyor. Kayıt dışı verilen bilgi gibi (Of the record messege) mesajlar siliniyor. Diğer anlık mesaj uygulamaları da istenilirse sohbet geçmişi tutulmuyor. Gönderilen mesaj alıcı uygulamaya iletildiği anda silinebiliyor. Kişisel verilerin gizliliğine verilen önem artıyor.

SESLİ MESAJ DA GÖNDERİLİYOR
Günlük ortalama 450 bin aktif kullanıcıya ulaşan WhatsApp'ın gizlilik ayarları düzenlenebiliyor. Mesaj geçmişi tutulmadan silinebiliyor. Ayrıca sesli mesajlar gönderilebileceği gibi önümüzdeki dönemde internet üzerinden konuşma olanağı da sunulabilecek. Konum paylaşma, grup oluşturma gibi kolay kullanılan özellikler şirketin başarısının hızla artmasında önemli rol oynadı.

TÜRKİYE'DE 1 MİLYON TİCTOC ÜYESİ VAR
Güney Kore'nin internet şirketlerinden SK Planet'in servislerinden biri olan TicToc, dünya çapında 15 milyonun üzerinde kullanıcıya sahip. Uygulama Türkiye'de açıldığı günden bugüne kadar yaklaşık 1 milyon kullanıcıya ulaştı ve günlük ortalama 30 bin kullanıcı TicToc'a katılıyor. TicToc, izlediği gizlilik politikası gereği kullanıcıların arasında geçen mesajlaşmaları sunucularında saklamıyor. Bu nedenle kullanıcılar yeni bir cihaza kurulum yaptığında TicToc, "Sohbet geçmişiniz yeni cihazınıza transfer edilsin mi?" sorusunu sormuyor. Gönderilen mesaj alıcı uygulamaya iletildiği anda TicToc sunucularından siliniyor ve ulaşılamaz hale geliyor.

RESİM, VİDEO VE KONUM BİLGİSİ DE GÖNDERİLİYOR
Kısa mesajdan farklı olarak internet mesajları ücretsiz olarak gönderiliyor. Sadece internet bağlantısı için ücret ödeniyor. Grup oluşturmak ve gruptan çıkmak kolay. Video, resim, konum bilgisi dahil pek çok şeyi paylaşmak mümkün.

DEVLER ARENADA ZAYIF KALIYOR
Skype, internet üzerinden telefonla çıktığı rekabet alanına anlık mesaj ve dosya gönderimiyle devam ediyor. Windows Phone entegrasyonu henüz istenilen kıvama ulaşmadı. Turkcell Teknoloji tarafından geliştirilen Bip geçtiğimiz yıl kullanıma sunuldu. Şu anda yeni sürümü devrede.

GÖRÜNTÜLÜ GÖRÜŞME

Facebook, messenger uygulamasından istediği verimi alamayınca WhatsApp satın almıştı. Google, Hangout uygulaması ile video kullanımını öne çıkarıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aramızda kalsın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN