Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya iPhone'a çalışıyor

Dünyayı kasıp kavuran iPhone çılgınlığı Apple'ın kasasını doldururken, ürünün parçalarını üreten 10'a yakın ülkeye de pastadan dilim düşüyor. Aslan payını ise 100 parçayı Çin'de birleştiren ABD kapıyor

Giriş Tarihi: 9.3.2014
Yerli üretim denince pek çok kişinin aklına, bir kapısından pamuğun girip diğerinden takım elbiselerin çıktığı entegre tekstil fabrikaları geliyor. Oysa tekstil dahil pek çok ürün artık dünyanın farklı ülkelerinde tasarlanıyor. İşçilik, hammadde ve elektriğin ucuz olduğu Çin, bu orkestranın uzun süredir baş rolünde. ABD'nin Kaliforniya eyaletinde tasarlanıp yazılımı geliştirilen Apple iPhone'un parçaları da Japonya Hollanda, Almanya, Hindistan, Güney Kore ve İngiltere gibi pek çok ülkede üretilerek Çin'de birleştiriliyor. Apple orkestra şefi olarak marka yatırımı ve sahip olduğu patentler nedeniyle gelirin büyük kısmını kasasına koyuyor.

ÜRETİCİNİN PAYI DÜŞÜK

16 GB depolama kapasitesine sahip iPhone 5S'in maliyeti 198 dolar. ABD'de satış fiyatı ise 649 dolar. Yani dünyada satış çılgınlığına neden olan bu ürünün aslan payını markadan yazılıma, uygulama pazarından işletim sistemine kadar Apple alıyor. Üretilen parçalar arasında en büyük maliyet ekran ve işlemcide. Güç yönetimi yapan yazılım, pilden daha pahalı. Çin'de iPhone üreten şirketlerin satıştan aldığı pay 8 dolar. Elektromekanik parçalar, kutunun içindeki şarj cihazı ve adaptör dahil tüm ürünlerin değeri ise 35 doları buluyor. Yani iPhone'un fiyatıyla karşılaştırıldığında çalışma koşulları tartışılan Çinliler'in payı oldukça küçük.

ONLARCA ÜLKEDEN 100'ÜN ÜZERİNDE PARÇA GELİYOR
Müzik ses yazılımı / Cirrus Logic: Auistin Teksas
NXP SemiConductor: Hollanda
Yarı iletken Dialog SemiConductor: Almanya Stutgart kökenli, İngiltere merkezli
AKM SemiConductor: San Jose ABD
Dokunmatik ekran kontrol yazılımı Broadcom: Kaliforniya-ABD
Ekran iletken filtresi AT&S: Hindistan
Bellek DRAM Üreticisi Elpida: Japonya
Sensör Bosh: Almanya

KAYNAK:
iSuppli
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya iPhone'a çalışıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN