Cep'te 3'üncü göz!

Google, Project Tango'yla Android telefonları 3 boyutlu bir göze dönüştürüyor. Hareketli hareketsiz her objeyi anlık tanımayı sağlayan özellik Androidler'in tahtını sağlamlaştıracak. Yeni teknoloji, robot kullanımı ve görme engelliler için çığır açacak

Giriş Tarihi: 23.3.2014
Akıllı telefonlar güvenlik, sağlık gibi önemli uygulamaların yanında dünyayı 3 boyutlu olarak algılayan göze dönüşüyor. Apple'ın iPhone 5S'le başladığı parmak izi keşfine Google, Project Tango'nun getirdiği 3 boyutlu tanımlamayla karşılık veriyor. Program dünyayı üç boyutlu algılıyor. Yani cep telefonu sadece yön bulmak için değil, etrafımızda hareketli veya hareketsiz her cismi tanımlıyor. Veriler üzerine odaklanan Google'ın hedefi, Project Tango projesiyle anlık 3 boyutlu haritalama yeteneğini cep telefonlarına kazandırmak. Şimdilik daha çok kapalı alanlarda kullanılan uygulamalar hareket yeteneğini artırıyor.

KAMERAYLA GÖRÜLE BİLİYOR
3'üncü göz olarak tanımladığımız yeni yetenekle telefonlar, hareketli ve hareketsiz objeleri anında algılayacak. Akıllı telefonların görmesini sağlayan ise kamera, anten ve sensörler. Hareketli ve hareketsiz objeleri tanımayı sağlayan teknolojinin en büyük farkı tüm bu ölçümleri anlık olarak yapması. Eskiden anlık 3 boyutlu haritalar çıkarmak için kullanılan bilgisayar ve monitörlerin boyutu oldukça büyüktü. Şimdi sadece elimizde tuttuğumuz telefonlarla bunu yapabilmek kolay değil. Akıllı telefonlarda kullanılan işlemcilerin performanslarının artıp boyutlarının küçülmesi en önemli avantaj. Sadece işlemcinin değil, kamera, sensör ve tüm verilerin hareket halindeyken anlık olarak iletilmesini sağlayan kablosuz erişim yetenekleri de telefonların meziyetlerini taçlandıracak.

ANDROİD TELEFONLARDA 2 YIL İÇİNDE KULLANILACAK
Project Tango'nun normal telefonlara uyarlanması zaman alacak. Kullanılan işlemci, ekran ve diğer parçaların uygun maliyetle sunulabilmesi ve sistemin hatasız çalışması en önemli sorun olarak ortaya çıkıyor. Bu teknoloji güvenlikten üretime, eğitimden lojistiğe pek çok alanda kullanılacak.

200 ADET MODÜL VAR
Projede şu anda 200 adet cihaz kullanılıyor. 4 megapiksel kamera ve sensörler anlık olarak veri ölçümü yapıyor. Tüm çevrenin 3 boyutlu haritasını çıkarıyor. Bu işlemi en basit haliyle temizlik robotları da yapıyor. Tavana göre bulunduğu yerin haritasını çıkaran robotlardan farklı olarak bu modüller, tüm cisimlerin 3 boyutlu haritalarını anlık çizip önünüze koyuyor.

TESTLER UZAY İSTASYONUNDA YAPILIYOR
Telefonların 3'üncü boyutu algılaması görme engellilerin hareket kabiliyetini artırırken, sürücüsüz otomobil ve insanların rahat hareket edemeyeceği ortamlarda robot kullanımını da kolaylaştıracak. Project Tango'nun hedefi insansız araçların hareket kabiliyetini artırmak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cep'te 3'üncü göz!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN