Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güvenli tabletin sırrı

Ebeveynler gündüz işte kullandıkları tabletleri akşam çocuklarına veriyor. Oysa çocuğun kullandığı masum görünen uygulama ve oyunlar tehlike saçıyor

Giriş Tarihi: 23.3.2014
2010'da tabletlerle tanıştığımızda bu ürünün üç yıl gibi bir sürede dizüstü bilgisayarları geride bırakacağı hiç aklımıza gelmemişti. 2013'te 227 milyon tablet piyasaya sürüldü. Sonuçta tabletlerin hepsi WiFi veya mobil şebeke üzerinden internete bağlanıyor. Twitter, Facebook, YouTube, Instagram gibi sosyal ağların kullanımı dokunmatik ekranlı telefon ve tabletlerle birlikte artıyor. Bu da interneti yaşam tarzına dönüştürüyor.

MASUM UYGULAMALAR TEHLİKELİ

Bu kadar sık kullandığımız tabletlerin güvenliği konusunda çok az şey yapıyoruz. Ailelerde vahim hatalar yapılıyor. En büyük sorun tabletleri gündüz anne-baba, akşam ve hafta sonları ise çocukların kullanması. Bu şekilde çocuklar sanal dünyada tamamen korumasız kalıyor. Kuzu postuna bürünen uygulamalar tehlike saçıyor. Oysa Android, iOS ve Windows tabletlerin tümünde çocuklar için özel koruma var. Çocuklara ebeveynlerinin uygulamaları kapatılabiliyor. Ekstra yazılımlarla kullanımı denetlemek de mümkün.

ÖZEL HAYAT TABLETTE SAKLI
Mutlaka antivirüs yazılım kullanın.
WiFi, Bluetooth erişimini gerekli olmadığı anlarda kapatın.
Tablete indirdiğiniz uygulamalar masum olmayabilir. Oyun, mesajlaşma amacıyla kurulan masum gibi görünen uygulamalar önemli verilerin başkasının eline geçmesine neden olabilir.
Çocuklarınızın kullabileceği uygulamaları önceden yükleyin. Onların indirdiği masum gibi görünen uygulamalar için dikkat edin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güvenli tabletin sırrı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN