Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akıllı telefon bir uyduya nasıl dönüşür?

NASA’nın 12-13 Nisan tarihlerinde 48 ülke ve 96 şehirde düzenleyeceği “International Space Apps Challenge” etkinliğinin Türkiye ayağı TTNET ana sponsorluğunda gerçekleşecek.

Giriş Tarihi: 27.3.2014 17:13 Güncelleme Tarihi: 27.3.2014 17:14
Etkinlik, ileri teknoloji uygulamaları geliştirerek, yaşanan zorlukların aşılmasını, uzay teknolojilerinde ilerlemenin sağlanmasını ve insanlığın gelişmesi için birlikte çalışılmasını teşvik etmek amacıyla düzenleniyor. Teknoloji başlığı altında çözüm geliştirilmesi hedeflenen konular arasında derin uzayda internet bağlantısı sağlama, akıllı telefonu bir uyduya dönüştürme yer alıyor.

TTNET ana sponsorluğu ve TAG-TekArabaGidelim organizatörlüğü ile Sabancı Üniversitesi'nde düzenlenecek etkinlik her meslek ve yaş grubuna açık. Etkinlikte profesyonel jürinin seçeceği iki proje ve halkın oylarıyla seçilecek bir proje, global seçmelerde TTNET sponsorluğunda Türkiye'yi temsil etmeye hak kazanacak.

Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi NASA'nın, tüm dünyada 48 ülke ve 96 şehirde eş zamanlı olarak düzenleyeceği üçüncü "NASA Space Apps Challenge" etkinliğinin Türkiye ayağı bu yıl TTNET'in ana sponsorluğunda 12-13 Nisan tarihlerinde Sabancı Üniversitesi Tuzla Kampüsü'nde düzenlenecek. Teknoloji çözümleriyle uzay teknolojisinde ilerlemeye katkı yapmayı hedefleyen, interneti kullanarak uzayda da farklılık yaratmaya ilgi duyan kişileri bir araya getirmeyi amaçlayan etkinlikte katılımcılar, tüm dünyada sayıları 10 bini geçecek olan diğer katılımcılarla işbirliği yapabilecekleri gibi, takım halinde ya da bireysel olarak da projelerini hazırlayabilecekler. "NASA International Space Apps Challenge" etkinliği, 48 saat sürecek ve tüm dünyada aynı anda başlayıp sona erecek.

"Uzayda Teknoloji"

"NASA International Space Apps Challenge" katılımcıları, uygulama geliştirmeye ek olarak robotik, veri görselleştirme, donanım ve tasarım alanlarında proje ve çözümler geliştirebilecekler. Katılımcılar ayrıca "Uzayda Teknoloji", "Dünyanın Durumunu İzleme", "İnsanlı Uzay Uçuşu", "Robotik" ve "Asteroidler" olmak üzere beş ana başlık altında toplam 50 konuda çalışarak çözüm geliştirebilecekler.

Etkinlik katılımcıları bu ana başlıklar altında belirlenen alanlardan birini seçerek teknoloji çözümü geliştirecek. Örnek olarak Uzayda Teknoloji ana başlığına ilgi duyan bir katılımcı bu kategori altında yer alan "Derin uzayda internet bağlantısı sağlama", "Cep telefonunu bir uyduya dönüştürme", "Bir uyduya komuta etme", "Kitlesel işbirliği ile Sanal Yer istasyonu Geliştirme" konularından birinde teknoloji çözümleri geliştirebilecek.

Sabancı Üniversitesi Tuzla kampüsünde düzenlenecek etkinliğe online olarak katılmak da mümkün olacak.

Türkiye'nin değerli akademisyen, girişimci ve bilim insanlarından oluşan jürinin seçtiği iki proje ve halkın oylarıyla seçilecek olan bir proje, global etkinlikte Türkiye'yi temsil etmeye hak kazanacak. Türkiye'den global etkinlikte de başarılı bulunan fikirler TTNET sponsorluğunda NASA'nın bir lansmanına katılma hakkına sahip olacak.


TTNET Genel Müdürü Abdullah Orkun Kaya: "yenilikçi fikirlere desteğimiz sürecek"

"NASA International Space Apps Challenge" Türkiye organizasyonuna sponsor olmaktan mutluluk duyduklarını belirten TTNET Genel Müdürü Abdullah Orkun Kaya, şunları söyledi: "Türkiye'nin lider internet şirketi olarak; ülkemizde girişimciliği, yeni fikirleri ve inovasyonu destekliyor, bu alandaki çalışmalarımızla sektörümüze öncülük ediyoruz. Yenilikçi fikirleri ve inovatif çözümleri ortaya çıkarmak, özendirmek için dış inovasyon ekosistemlerine destek oluyoruz. NASA International Space Apps Cahalenge, bu misyonumuzu destekleyen global bir etkinlik. Bu etkinlikle yenilikçi fikirleri, inovasyonu, girişimciliği ve ortak proje üretme kültürüne destek olmayı hedefliyoruz. TTNET olarak etkinliğin Türkiye ayağında başarılı olan üç proje sahibini NASA lansmanına göndereceğiz. Herkesi 48 saatlik bir fikir, çözüm ve teknoloji geliştirme etkinliği olan bu etkinliğe davet etmekten mutluluk duyuyorum."

TAG CEO'su Mehmet Gölhan: "Fikri olan herkesi bu organizasyona katılmaya davet ediyoruz"

SpaceApps'in Türkiye organizatörü TAG (Tek Araba Gidelim) CEO'su Mehmet Gölhan ise projeyle ilgili şu açıklamayı yaptı:"TAG'ın kurumsal değerleri yenilikçilik, farklılık, öncü olmak ve kitle katılımına dayalı çözüm üretmek ilkelerine dayanıyor. Kendi ürünümüzü geliştirirken bizi en çok motive eden şey "henüz düşünülmemiş bir algoritmayı geliştirme ve bunu tüm insanlığa faydalı olabilecek başarılı bir ürüne dönüştürebilme" potansiyeliydi. Üstelik tüm dünyada kullanılabilecek olan bu ulaşım platformunun çıkış noktasının Türkiye olması bizi en çok gururlandıran unsurdu. Buradan yola çıktığımızda, TAG'ın tüm insanlık ve uzaydaki gelecek için çözüm üretmeye odaklı bir organizasyonu Türkiye'de gerçekleştirmesi en doğal sonuç gibi geliyor. NASA'nın bu iddialı projesinde Türkiye'den de dünyayı geleceğe taşıyacak çözümler çıkmasının TAG'ın kitle katılımına olan inancını da somut bir şekilde vurgulamaya yardımcı olacağını düşünüyoruz. NASA'nın çözüm aradığı konularda fikri olan herkesi bu organizasyona katılmaya davet ediyoruz."

Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Berker: "Bu etkinlik dijital sosyal girişimcileri yetiştirmek için bir model olacak"

Girişimcilik alanında stratejik ortaklık yaptığımız TTNET ile uluslararası düzeydeki işbirliğimizi yeni bir projeyle genişletiyoruz. "NASA International Space Apps Challenge" etkinliğini TTNET'in desteğiyle üniversitemizde gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye'de girişimciliğin gelişimine en çok katkı sağlayan üniversitelerden biriyiz. Bu yıl içinde başlattığımız Sosyal Yatırım Programı ile sosyal sorunlara çözüm üreten girişimcilerin desteklenmesine de katkı sağlıyoruz. Bu anlamda TTNET ile yaptığımız bu işbirliği bizim için oldukça değerli. Bu projenin, teknolojiyi kullanarak sosyal sorunlara çözüm üretecek fikirlerin doğması ve dijital sosyal girişimcilerin yetişmesi için model olacağına inanıyoruz.
Teknoloji üreten gençler yetiştiren bir üniversite olarak, TTNET ve NASA işbirliğiyle teknolojiyi sosyal faydaya dönüştüren gençlere destek oluyoruz, bu bizim için çok heyecan verici.

Etkinliğe katılmak için https://2014.spaceappschallenge.org adresindeki sayfada kayıt işlemi tamamlandıktan sonra dileyen takımlar ortaklaşa çalışabilecek. Ortak çalışma yapılması durumunda projenin fiziksel sunumu için lokasyon seçiminin yapılması yeterli olacak. NASA, etkinliğin detaylarını paylaşmak üzere 12 Nisan 2014 Cumartesi günü, saat 18:30'da canlı bağlantı gerçekleştirecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akıllı telefon bir uyduya nasıl dönüşür?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN