Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Siber saldırıya korumamız yok

Türkiye'nin ilk Siber Güvenlik Laboratuvarı'nı kuran Comodo'nun CEO'su Melih Abdulhayoğlu, "Sınır değil, siber savaş dünyayı değiştiriyor. Türkiye'nin siber sınırları yabancıların elinde ve koruması yok" dedi

Giriş Tarihi: 16.4.2014
Bireysel ve kurumsal online güvenlik sistemleri üreticisi Comodo ve ODTÜ Enformatik Enstitüsü Türkiye'nin ilk Siber Güvenlik ve Savunma AR-GE Merkezi'ni kurdu. Öncelikli olarak uluslararası siber saldırılar konusunda eğitim verecek olan laboratuvarda şimdiye kadar 4 ülke uzmanıyla çalışma yapıldı.

FİZİKİ SAVAŞIN YERİNİ ALDI

Comodo'nun İcra Kurulu Başkanı ve Şef Güvenlik Mimarı Melih Abdulhayoğlu, laboratuvarın açılışında yaptığı konuşmada, "Sınırlar arası fiziki savaş hava civa oldu. Artık siber savaş dönemindeyiz" dedi. Türkiye'de devlet kurumlarında ağ yazılımlarının İsrailli ve ABD'li şirketlerin elinde olduğunu belirten Abdulhayoğlu, siber güvenlik konusunda ulusal çözüm üretemeyen ülkelerin sınır korumasını yabancı ülkelerin askerlerine teslim ettiğini kaydetti. Abdulhayoğlu şöyle devam etti: "Biz şu anda Yunan askerlerine 'gelin sınırlarımızı koruyun' diyemeyiz. Ancak antivirüs yazılımlarıyla Çek Cumhuriyeti ve Rus siber uzmanlarıyla ülkeyi koruyoruz. Biz Amerika İngiltere ne yapıyorsa onu yapmalıyız."

TÜRK TEKNOLOJİSİ YURTDIŞINA ÇIKMALI
Melih Abdulhayoğlu, "Biz Türk devletinin kanunlarına saygılıyız. Kaynak kodlarımızı sonuna kadar paylaşıyoruz. Ben Türküm ve ülkenin kanunlarına saygılıyım. Türkiye'ye yatırım yapıyorum" dedi. Abdulhayoğlu, "Türkiye dünya ölçeğinde küçük bir pazar. Kendini savunması lazım. Şu anda siber atağa cevap verebilir mi? Bunu yapabilmek için iki şey var. Birincisi Türk teknolojisini Türkiye'de yapıp dışarı satmak. İkincisi Türkiye'deki uzmanlığı yaratıp kendimizi savunabilecek hale getirmek" şeklinde konuştu.

AR-GE'YE ODAKLANACAK
ODTÜ Enformatik Enstitüsü Direktörü Prof. Nazife Baykal ise, "Siber Güvenlik ve Savunma Araştırma Laboratuvarı, siber güvenlik ve siber savunma alanında Ar-Ge çalışmaları yapılmasını ve ulusal güvenlik açısından büyük önemi olan bu alanda ulusal ürünlerin üretilmesini hedeflemektedir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Siber saldırıya korumamız yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN