Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Apple ‘sonbaharı bekleyin’ dedi

iPod, iPhone ve iPad gibi Mobil platformlar için iOS 8 işletim sistemini açıklayan Apple, iPhone 6 için sonbaharı işaret etti. Bilgisayarlar için de OS X Yosemite işletim sisteminin de yine ücretsiz olarak sonbaharda indirileceği belirtildi

Giriş Tarihi: 3.6.2014 09:14 Güncelleme Tarihi: 3.6.2014 09:51
Geçtiğimiz gün Dünya Geliştiriciler Konferansı'nda (WWDC 2014) mobil cihazlar ve bilgisayarlar için iki yeni işletim sistemini platformlarını açıklayan Apple, iPhone 6 için sonbahar aylarını işaret etti. Yeni ürünlerle tanışmayı bekleyenler hayal kırıklığına uğradı. Apple bu kez ürünlerle değil, sağlıktan eğitime, evden otomobile değişik sektör ve endüstrilerde dikine büyümeyi hedefliyor. Bilgisayarlar için OS X Yosemite, mobil platform için iOS 8 işletim sistemi ile her sektörün ihtiyacı olacak platform olmayı hedefliyor. Bu yüzden bu yılki toplantılarda tüketiciye değil, geliştiricilere odaklandı. Yani ürünlerle yeterince yayıldığının, şimdi evden otomobile, eğitimden sağlığa dikey platformlarda büyümeyi hedeflediğinin altını çizdi.

500 MİLYON IPHONE SATILDI
Konferansta konuşan Apple CEO'su Tim Cook, iOS işletim sistemi kullanan mobil platformda şimdiye kadar 800 milyon cihazın (iPod, iPhone, iPad) satıldığını vurguladı. 500 milyon iPhone sattıklarına dikkat çeken Cook, ücretsiz olarak indirilecek iOS işletim sisteminin sonbahar aylarında indirilebileceğini söylerken iPhone 6 için de tarih vermiş oldu. 1.2 milyon uygulamanın indirilebilir olduğunu kaydeden Cook, farklı alanlarda yaygınlık kazanacaklarının altını çizmiş oldu.

SAĞLIĞINIZI DÜŞÜNEN UYGULAMA
Sonbahar döneminde ücretsiz olarak indirilecek iOS 8 işletim sisteminin kolay yazı yazmadan fotoğraf düzenlemeye kadar pek çok konuda getireceği yeniliklere vurgu yapıldı. Artık mobil cihazlar uykudan yeme düzenine kadar her noktada öneriler üretebilecek.

Ayrıca yeni Health uygulaması çeşitli sağlık uygulamalarınızdan ve spor aygıtlarınızdan seçtiğiniz bilgileri toplayarak size tek bir yerden net ve güncel bir özet sunuyor. iOS 8, geliştiricilerin birbirleriyle iletişim kurabilen sağlık ve spor uygulamaları tasarlayabilmesini sağlar. İzin vermeniz halinde her uygulama sağlığınızı ve zindeliğinizi yönetmeniz için size daha kapsamlı bir yol sunmak için diğer uygulamalardan aldığı belirli bilgileri kullanabilir. Örneğin NikeFuel kullanan Nike+ uygulamaları özel bir kullanıcı profili oluşturmak ve atletik performansı geliştirmek için uyku ve beslenme gibi başka temel HealthKit ölçümlerini toplayabilecek.


MASA VE DİZÜSTÜ DE HAZIR
Apple dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar için de ücretsiz indirilecek OS X Yosemite işletim sistemini de duyurdu. iMac, MacBook Air ve MacBook Pro dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarda OSX işletim sistemiyle yaygın kullanım şansı yakalayan Apple, arama işleminden, müziğe, fotoğraflardan tarayıcılara kadar pek çok konuda yapılan geliştirmeler tanıtıldı. Ayrıca, Safari ayrı Özel Dolaşma Pencereleri ve kullanıcıları takip etmeyen bir arama motoru olan DuckDuckGo için yerleşik desteği ile gizliliğinizi daha fazla denetleyebilmenizi sağlayacağı belirtildi.

WİNDOWS CİHAZLAR DA İCLOUD'A ULAŞACAK
Apple servislerini kapalı platform odaklı bakmak yerine kullanıcı tarafından bakmayı deneyecek.
Doğrudan Finder'ın içinde yerleşik olarak bulunan iCloud Drive, her tür dosyayı iCloud'da saklıyor. iCloud Drive, Mac'inizdeki herhangi bir klasör gibi çalıştığı için belgeleri buraya sürükleyebiliyor, klasör ve Etiketler'i kullanarak düzenleyebiliyor ve Spotlight'ı kullanarak arama yapabiliyor. iCloud Drive ile, iCloud'daki tüm dosyalarınıza Mac, iPhone, iPad ve hatta Windows PC'nizden erişebilmeyi sağlıyor.

BİLGİSAYARLAR DA MESAJ GÖNDERECEK!
Daha önce yalnızca iPhone'unuzda görünen SMS ve MMS mesajları artık tüm aygıtlarınızdaki mesajlar uygulamasında görünüyor. Hatta, doğrudan Mac'inizden SMS veya MMS mesajları gönderebilir ve Mac'inizi bir hoparlör gibi kullanarak iPhone görüşmeleri yapabiliyorsunuz.

EVDE PAYLAŞMAK İÇİN BAHANE HAZIR!
iOS 8, aynı ev içinde satın alınan ürünlerin, fotoğrafların ve takvimlerin paylaşılmasını her zamandan daha da kolay kılan Family Sharing özelliğini sunuyor. Aile üyeleri birbirlerinin iTunes, iBooks ya da App Store'dan satın aldıklarını inceleyebilir ve indirebilir. Altı kişiye kadar aile üyesi kendi Apple ID'leriyle katılabilir. Aileler çocuklar için satın almalarda ebeveyn izni gerektiren Ask to Buy özelliğini içeren Apple ID'leri oluşturabilir. Family Sharing ortak bir fotoğraf akışı ve takvim oluşturarak ve aile üyelerinin ve aygıtlarının yerini görme olanağı sunarak herkesin otomatik olarak bağlantıda kalmasını sağlar.


Timur SIRT
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Apple ‘sonbaharı bekleyin’ dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN