Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Robin Williams'ın intihar videosuna dikkat!

Giriş Tarihi: 22.8.2014 13:45

Bir güvenlik şirketi giderek yaygınlaşan bir sosyal medya aldatmacasını tespit etti. Hem de Robin Williams videosuyla...

Facebook üzerinden yayılan bu aldatmacada, geçtiğimiz günlerde intihar eden aktör Robin Williams tarafından hazırlanan bir veda videosu olduğu iddia ediliyor. Fakat videoyu izlemek isteyenlerin önce bunu arkadaşlarıyla paylaşması sonra da bir anketi doldurmaları isteniyor. Her tamamlanan anket ise dolandırıcılara küçük miktarlarda para kazandırıyor.

Siber suçlular, herkesi derinden etkileyen Robin Williams'ın intiharını kendi faydalarına dönüştürmeye çalışıyor. ESET Güvenlik Uzmanlarından Peter Stancik'in verdiği bilgiye göre; söz konusu aldatmanın ana hedefi, anketi dolduran herkesten haberleri olmadan küçük miktarlarda para toplamak.

Stancik, şunları söylüyor: "Ünlülerin ölümlerinin Facebook üzerinde bu şekilde bir aldatmacada kullanılması ilk değil. Ne kadar çok anketi dolduran kullanıcı olursa, bu dolancırıcıların o kadar fazla para kazanması demektir. Şunu da söyleyeyim: Anketi doldurduktan sonra Robin Williams'ın herhangi bir videosunu göremeyeceksiniz." Yapılacak en iyi şey bu aldatmacayı paylaşmamak ve Facebook'a rapor etmektir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Robin Williams'ın intihar videosuna dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN