Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Işıkların efendisi

Engin Arık'ın geliştirdiği ışığa şekil veren difüzörler Paris'te Eyfel Kulesi, Las Vegas'ta oteller ve 3D film stüdyolarının aydınlatmasında kullanılıyor

Giriş Tarihi: 9.2.2013
İzmir Koleji mezunu Engin Arık, Brown Üniversitesi'nde lisans ve Harvard Üniversitesi'nde yüksek lisans eğitimi aldıktan sonra 10 yıldır yaşadığı Los Angeles'ta aydınlatma teknolojisinde önemli buluşlara imza atıyor. Engin Arık'ın kurucusu ve başkanı olduğu Luminit şirketinin geliştirdiği ışık şekillendiren difüzörler (Light Shaping Diffuser), aydınlatmada yüzde 85 ila 92 verimlilik sağlamayı başardı. Difüzörler, LED ekranlardan tabletlere kadar pek çok alanda enerji tüketim performansını olumlu yönde etkilerken, Paris'te Eyfel Kulesi'nin, Boing 787'lerde uçak kabininin ve Las Vegas otellerinin dış aydınlatmalarında ve şans oyunu makinelerinin ekranlarında tercih ediliyor.

VESTEL İLE GÖRÜŞÜYOR

Yine Amerikan Futbolu'nun Şampiyonluk Maçı (Super Bowl) gösterilerinin sahne aydınlatmalarında ve Ford Mustang'in 2013 modelinin stop lambalarında da Luminit tarafından geliştiren difüzörler kullanılıyor. Engin Arık, "Ürettiğimiz difüzörlerle LED ve tablet üretimine önemli bir teknoloji avantajı sunuyoruz. Türk firmalarıyla görüşüyoruz. Vestel ile önemli bir aşamaya geldik" diye konuştu. 3D filmlerdeki ışık kaybını da düşürecek teknoloji için Hollywood stüdyolarıyla görüştüklerini ifade eden Arık, "Sahip olduğumuz teknolojiyi kullanan stüdyolarda 3D film çekimlerinin kalitesi de artacak" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Işıkların efendisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN