Yerli iPhone geliyor

Giriş Tarihi: 27.2.2013

Turkcell yerli telefon için düğmeye bastı. ABD'li çip üreticisi Qualcomm'la işbirliği yapacak olan şirket, akıllı telefonları Gebze'de tasarlayacak. İlk üretim Çin'de olacak sonra Türkiye'ye kayacak

Turkcell, Türkiye'nin ilk yerli akıllı telefonunu üretmek için kolları sıvadı. Kod adı "Gebze" olan akıllı telefon ve tablet tasarımı için harekete geçen şirket, ABD'li çip üreticisi Qualcomm ile işbirliğine hazırlanıyor. Telefonların ön üretimi Çin'de yapılacak. Gebze'deki Turkcell Teknoloji Merkezi mühendislerince tasarlanan akıllı telefonların Türkiye'deki üretimine ise 2014'te başlanacak. Mobil çip üreticisi Qualcomm, bu projeyle ilk kez ABD'li operatör Verizon dışında bir GSM şirketiyle işbirliğine gitmiş olacak.

PAZAR % 10 YERLİ OLMALI

Barselona'daki Mobil Dünya Kongresi'nde konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Turkcell'in yerli telefon ve tablet konusundaki çalışmalarının daha fazla sayıda kişinin akıllı cihazları kullanması açısından önemli olduğunu belirtti. Yıldırım, "Geçtiğimiz yıl satılan 16 milyon telefonun 6'sı akıllı. Yakında bu rakamın tersine dönmesini istiyoruz. Bunun da en az 10 milyonunun yerli olmasını hedefliyoruz" diye konuştu. Akıllı telefonların tasarım ve yazılımını Gebze'de yapacaklarını belirten Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, "Üretimin ilk aşaması Çin'de olacak. Tıpkı Apple'ın iPhone'u Kaliforniya'da tasarlayıp Çin'de üretmesi gibi. Biz Gebze'de cihazların tasarımını yapacağız. Türkiye'de üretim ise 2014'ten itibaren başlayacak" dedi.

Tasarıma patent alınacak
Turkcell Ar-Ge'nin tasarım için yakında patent almasını istediklerini anlatan Ciliv, "Turkcell donanım üretimine girmiyor. İş ortaklarımızla Türkiye'de üretim yapacağız. Hangi şirketle çalışacağımıza bu yıl karar vereceğiz. 460 mühendisle 2007'de tohumlarını attığımız Turkcell Teknoloji'nin meyvelerini toplamaya başladık. Mühendislerin 2 yıldır süren azmi ve gayreti beni hayran bıraktı" dedi. Qualcomm Avrupa Başkanı Enrico Salvatori de Turkcell ile iyi bir işbirliği yapacaklarını belirterek, "Akıllı telefon, tablet ve m2m yani internete bağlı cihazlar üzerine işbirliği yapacağız. Türkiye'de Turkcell'le çok yakın çalışarak tecrübemizi paylaşacağız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yerli iPhone geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN