Facebook ve tablet kâbusu!

Giriş Tarihi: 24.3.2013

Rahat etmek için dokunmatik telefon ve tabletlerini çocuklarının eline veren anne-babalar çok pişman. Facebook ve oyun bağımlısı olan çocuklarla iletişim kurmak neredeyse imkânsız

Facebook mahremiyeti ve dokunmatik ekran bağımlılığı ile büyüyen çocuklar ailelerin en büyük sorunu olmaya başladı. Tablet ve dokunmatik ekranlı telefonlarını çocuklarını susturmak için kullanan aileler, kişisel konforları için çocuklarının sosyal gelişiminde risk aldıklarını düşünmleye başladı. Aslında 13 yaş altında çocukların Facebook kullanması engelleniyor. Ancak Türkiye'de bu engel aşıldığı için aileler bu sürecin yönetimi konusunda çaresiz. Çocuklarının davranışlarını sokakta bile kontrol altına almaya çalışan aileler, evde tam bir acz içinde. Evdeki internet bağlantısı ve bilgisayarın yasaklanması çözüm olmuyor.

AİLELER TV TEMBELİ OLDU
Türkiye Facebook kullanıcıları arasında dünyada en büyük 7'nci ülke. Aynı zamanda televizyon izlemede ilk 3 sırada, telefonla konuşmada Avrupa şampiyonuyuz. TV ve telefon tembeli aileler ise şimdi dijital çağın çocuklarıyla başa çıkmakta zorlanıyor. Akıllı telefon, sosyal ağ, tabletler yeni çağın dijital oyuncakları ve eğlenceleri oldu. Bu konuda çırak çıkan aileler sorunla başa çıkmanın yolunu yasaklarda buluyor. Oysa yasaklar çözüm olmuyor, sadece çocuğu evden uzaklaştırıyor.

GERÇEK HAYATTAN FARKI PEK YOK
Restoranlarda çocuğunun eline dokunmatik telefon veren aileler, sohbet etmeyen, gözünü telefondan alamayan bir nesille karşılaşınca şaşırıyor. Tablet ve telefon kullanımı konusunda çocuklar kendi kendini sınırlayabilmeli. Uzmanlar ailelere şu tavsiyelerde bulunuyor: "Aileler çocuklarına sokakta tanımadıkları birinin arkadaşlık teklifini kabul etmemelerini söylerler. Aynı durum sosyal ağlar için de geçerli. Çocuklar burada da sokaktamış gibi davranmalı. Mutlaka bu tavsiyede bulunun. Facebook'ta da tedbir şart."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Facebook ve tablet kâbusu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN