Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Messenger öldü yaşasın Skype

Giriş Tarihi: 7.4.2013

8 Nisan'da milyonlarca Windows Live Messenger hesabı tarih oluyor. Görüntülü ve yazılı sohbetin yeni adresi Skype olacak. Microsoft e-postaların yeni adresi olarak 'outlook'u gösterdi

ICQ ve benzeri yazılımlarla internette sohbeti keşfettik. Sonra Messenger girdi hayatımıza. Uzun yıllar boyunca masaüstü bilgisayarlarımızı açtığımız zaman otomatik olarak Messenger aktif hale geliyordu. Akıllı cep telefonu ve sosyal ağlarla birlikte Microsoft'un Messenger uygulaması yeni döneme ayak uydurmakta zorlandı. 2003'te Estonya'da geliştirilen Skype, 2011'de Microsoft tarafından 8.5 milyar dolara satın alındı.

DÖNÜŞÜM KAFA KARIŞTIRDI

Sohbet uygulaması olarak bilinen Messenger, 8 Nisan'dan itibaren Skype'a dönüşüyor. Live, Hotmail gibi e-posta servisleri de bulut teknolojisini kullanan 'outlook' olacak. E-posta servisindeki dönüşüm zorunlu değil. Bu gelişmeler öncesinde kullanıcıların kafası karışık. Microsoft iki dönüşümü çakıştırınca Hotmail ve Live, kullananlar da paniğe kapıldı. "Windows Live" ön adı e-posta kullanıcılarını tedirgin etti. Google gmail benzeri e-posta hizmeti sunmak isteyen Microsoft, outlook için dönüşüm çalışmalarını da başlattı. 19 Şubat 2013'te 60 milyon kişiye ulaşan outlook kullanıcıların dikkatini çekiyor.

SKYPE'A HER EKRANDAN ERİŞİLİYOR
Skype anlık iletiler ve komik ifadeler gönderme, dosyayla kişi paylaşmayı sağlıyor. Ayrıca her yerden sohbet imkânı da sunan uygulamayla, geçmişinize erişerek çevrimdışı olanlara bile ileti gönderebiliyoruz.
Daha fazla cihazdan anlık ileti, görüntülü ve sesli arama olanağı sunuyor. PC, Mac, Windows Phone, iPhone, iPad, Android mobile, Kindle Fire kullanılabiliyor.
Facebook arkadaşlarınıza anlık ileti gönderip, görüntülü arama yapabiliyorsunuz.
10 kişiye kadar görüntülü grup görüşmesi yapılıyor.
Grup ekran paylaşımı herkesle aynı anda resim ve video paylaşımını kolaylaştırıyor.

TV'DEN MOBİLE HER YERDE
Skype'ın 2012 yılı sonunda yaklaşık 280 milyon aylık aktif milyon kullanıcıyı yakalamasının ardında her platformda yer alması yatıyor. Televizyondan cep telefonuna her noktada Skype kullanmak mümkün. Skype, geleneksel telefon hizmetinin internetteki en güçlü alternatifi konumunda. Google, Apple gibi devlerin karşısında Microsoft'un en büyük dayanağı. Şimdilik Ruslar hariç şifrelemesi kırılamadı. Bu nedenle zaman zaman devletler tarafından yasaklanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Messenger öldü yaşasın Skype
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN