Telefonlar elimizden düşüyor!

Giriş Tarihi: 21.4.2013

Ekran büyüklüğü 5 inçe yaklaşınca cep telefonları ele avuca sığmaz oldu. Sürekli düşürdüğümüz cihazlar suya, darbeye ve çizilmelere karşı güçlendirildi

Artık cep telefonları sadece konuşmaya değil, profesyonel fotoğraf makinası kabiliyetine, güçlü bilgisayarların belleğine sahip. Bu da telefon üreticilerinin ekranları büyütmesine neden oluyor. Ele avuca sığmayan akıllı telefonları tek elimizle taşıyamaz olduk. Hemen herkes çevresinden "Telefonu düşürdüm, ekranı kırıldı. Çantanın içine koydum ekranda çatlaklar belirdi, evin anahtarı çizdi. Denize düşürdüm" şikâyetlerini duymuştur. Bu gibi tatsız durumlar artık daha da sık yaşanacak. Çünkü telefonların ekranları 5 inçe ulaştı. Üretici firmalar da çareyi telefonların sağlamlık özelliğini artırmakta buldu. Önümüzdeki hafta satışa sunulacak HTC One ve Samsung Galaxy S4 bunlardan sadece birkaçı. Nokia Lumia serisinde anahtarlıkla bile mönüleri kullanmak mümkün.

AKSESUVAR KORUMA
Eğer telefonunuzun suyla temasa, darbelere karşı koruması güçlü değilse, fazladan aksesuvar almak kullanım sırasında oluşacak büyük zararlardan sizi koruyabilir. Üstelik bu aksesuvarlar arasında garantili koruma hizmeti olanlar da var. Ancak bu ürünler zaman zaman kullanım ergonomisi konusunda sıkıntı çıkarıyor. Ekranı darbelerin yanı sıra sıvı temasından koruyan ürünler de büyük ilgi görüyor.

YIKANANI BİLE VAR
Bir zamanlar en büyük korkumuz telefonu suya düşürmek veya sıvıyla temas etmesiydi. Hatta terden bile etkilendiği olurdu. Şimdi telefonun suyla korku dolu ilişkisini yıkamaya dönüştüren Sony Xperia Z, ezber bozuyor. Çinli Huawei, ZTE ve diğer markalar da sırada bekliyor. Ekran büyüdükçe oluşacak çizilmelere ve darbelere de dikkat etmek gerekiyor.

DENEYİM HAVUZUNA XPERIAZ TELEFONU GİRDİ
Geçtiğimiz hafta piyasaya çıkan Sony'nin suya dayanıklı XPeria Z telefonunu alanlar büyük bir tehditle karşı karşıya olduğunu bilmiyor. Hava olsun diye telefonu şekerli sıvılara daldıranlar çeşitli arızalarla karşılaşabilir. Çünkü su ile sıvıyı birbirine karıştırmamak gerek. Tuzlu suya düşünce de telefonu mutlaka yıkamak gerekiyor. Evet yanlış okumadınız yıkamak lazım. Ayrıca suyla temas ederken plastik korumaların mutlaka kapanmış olması gerekiyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Telefonlar elimizden düşüyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN