Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akıllı cepler göz kırpıyor!

Android telefonlarda yazılım ve sensörlerin yetenekleri artmaya devam ediyor. Artık telefonların kilidini açmak için bir göz kırpmak, gülümsemek ya da şaşırmak bile yetiyor

Giriş Tarihi: 9.6.2013
Akıllı telefonlarda kullanılan yazılım ve sensörlerin yetenekleri her geçen gün artıyor. Google'ın iki yıl önce telefonlarda yüz tanımaya olanak sağlayan Android Ice Cream Sandwich sürümü kısa bir süre önce telefonlara da girdi.

KAMERA İLE KAYDEDİYOR

Sürekli geliştirilen sürümde cep telefonunuzun ekran kilidini açmanız için artık yüz mimikleriniz bile yeterli. Öyle ki gülerken, göz kırparken veya şaşırırken yüzünüzde beliren ifadeleri ekran kilidi olarak kullanıyorsunuz. Google sahip olduğu yeni patentle bir dizi yüz hareketinin ekran kilidi olarak kullanılmasına da izin veriyor. Uygulamayı kullanmak için kamerayı açmanız yeterli. Yüz tanımada olduğu gibi cep telefonu kamerasına doğru gözünüzü kırpmanız, gülümsemeniz veya şaşırma ifadesini kaydetmeniz, uygulamadan yararlanmayı sağlıyor. Ekran kilidini açmak için bu kayıtla eşleştirme yapmanız gerekiyor. Böylece cihazınız açılıyor. Yani bundan sonra telefon ekranına göz kırpan, gülümseyen, farklı yüz ifadeleri kullanan insanları görünce şaşırmamak gerekiyor.

HATASIZ ÇALIŞMALI
Düşük ışığın olduğu ortamlar yüz tanıma uygulamasının da kullanılmasını engelliyor. Google bu uygulamanın doğru çalışmamasına karşın pin kodu sorulan alternatifi de kullanmayı öneriyor. Yeni nesil Android işletim sisteminde bu uygulamanın kullanılması bekleniyor.

BÜYÜYEN EKRANLAR KOLAY YÖNETİLECEK
Akıllı telefon ve tabletlerde kullanılan sensör ve yazılımlar, büyüyen ekranların kolay yönetilmesini hedefliyor. El, göz, yüz hareketleri ve sesle telefon, tablet hatta televizyonların basit uygulamalarının kullanılmasını sağlayan teknolojilerin kullanımı gün geçtikçe artıyor.

Apple radyonun sesini açıyor
Akıllı telefon, tablet ve cihazlarda en önemli eksik radyo servisi. Apple'ın bu sorunu ortadan kaldırmak için kolları sıvadığı konuşuluyor. Şirketin iRadio veya benzeri bir uygulamayı açıklaması bekleniyor. Bu kapsamda uygulama geliştiricileri yarın San Francisco'da toplanacak. Apple'ın radio uygulaması bir dizi müzik içerik anlaşmasını kapsıyor. Apple Geliştiriciler Konferansı'nda iPhone, iPad ve iWatch gibi ürünlerde yeniliklerin açıklanacağı söyleniyor.

Bu telefon bronzlaştırıyor
Microsoft Windows Phone 8 işletim sistemi alışkanlığını kazandırmak için internet telefonu uygulamalarına hız verdi. 4.3 inç ekran büyüklüğüne sahip Nokia Lumia 720 geniş açılı kamerası ve alternatif renkleriyle dikkat çekiyor. Bu kameralar kalabalık bir grubu tek çekim karesine sığdırabiliyor. Ayrıca başarılı bir HD ön kameraya da sahip. Glam Me özelliği bulunan makine portrelerinizi çekmenizi ve dişlerinizi beyazlatıp, teninizi bronzlaştırarak kendinizi yeniden yaratmanızı sağlıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akıllı cepler göz kırpıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN